Brytyjska premier wzywa Chiny, by bardziej naciskały na Koreę Płn.

Udająca się z wizytą do Japonii premier Wielkiej Brytanii Theresa May wezwała w środę Chiny, aby wywierały większą presję na Koreę Północną, by zaprzestała prób z rakietami balistycznymi.

Według niej Pekin ma do odegrania kluczową rolę w międzynarodowych staraniach, mających na celu przeciwdziałanie – jak to ujęła – znaczącym prowokacjom Pjongjangu.

„Chcemy zapewnić, że oni (Północni Koreańczycy) zaprzestaną tych działań. Widzimy, że najlepszym na to sposobem jest, by Chiny bardziej naciskały na Koreę Północną” – powiedziała Theresa May dziennikarzom w drodze do Japonii na spotkanie z premierem tego kraju Shinzo Abe.

Dzień wcześniej brytyjska premier wyraziła oburzenie „lekkomyślną prowokacją” Korei Płn., która nie rezygnuje z przeprowadzania testów rakiet balistycznych.

Według agencji Reutera rakieta, której próbę przeprowadziła w wtorek Korea Płn., była prawdopodobnie pociskiem balistycznym pośredniego zasięgu (Intermediate Range Ballistic Missiles – IRBM). Rakieta przeleciała nad drugą co do wielkości japońską wyspą, Hokkaido, po czym rozpadła się na trzy części i wpadła do Oceanu Spokojnego.

Rada Bezpieczeństwa ONZ na nadzwyczajnym posiedzeniu we wtorek „ostro potępiła” ostatni „oburzający test rakietowy” Korei Płn. i zażądała wstrzymania dalszych tego rodzaju testów oraz programów zbrojeń rakietowych i nuklearnych Pjongjangu.

Rada nie wspomniała natomiast o nowych sankcjach wobec Korei Płn. Wezwała jedynie wszystkie państwa do przestrzegania uchwalonych już sankcji ONZ i potwierdziła „zaangażowanie ONZ na rzecz pokojowego, dyplomatycznego i politycznego rozwiązania” kryzysu na Półwyspie Koreańskim.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl