Funkcjonariusze ABW dziś i jutro staną przed komisją śledczą ds. Amber Gold

Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold dziś i jutro przesłucha kolejnych świadków. Zeznania złożyć ma czterech funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przesłuchania będą podzielone na część jawną i zamkniętą.

Przesłuchanie pierwszej osoby w trybie jawnym ma się rozpocząć dziś o godz. 10.00. Następnie świadek ten będzie przesłuchany na posiedzeniu zamkniętym. Z kolei po południu odbędzie się przesłuchanie kolejnego funkcjonariusza ABW – najpierw na posiedzeniu otwartym, a następnie zamkniętym.

Komisja bada i ocenienia prawidłowość i legalność działań podejmowanych wobec Amber Gold przez ówczesny rząd, a także prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, prokuraturę czy szefów ABW i CBA.

Komisja przesłuchała już kilku funkcjonariuszy. Mowa o tych, którzy zajmowali się sprawą spółki w 2011 r. i 2012 r powiedział poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski, członek komisji śledczej.

Informacje, które komisja uzyskała, są bardzo istotne. Chodzi przede wszystkim o kwestię zbieżności dat i kwestie dotyczące podejmowania konkretnych czynności operacyjnych i procesowych przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 24 maja 2012 r. jest przygotowana i wypuszczona notatka szefa ABW, pana gen. Krzysztofa Bondaryka, i w tym samym dniu jest wszczęte postępowanie przez delegaturę gdańską ABW. To postępowanie, które w zasadzie powinno być wzruszone od momentu, kiedy funkcjonariusze gdańskiej ABW dowiedzieli się o funkcjonowaniu Amber Gold, czyli już w 2011 r. – wskazał Tomasz Rzymkowski.

We wtorek komisja ma zebrać się o godz. 10.00 i w ten sam sposób przesłucha kolejnych dwóch funkcjonariuszy Agencji.

Amber Gold – według ustaleń – w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl