fot. PAP/Marcin Obara

Amber Gold: T. Arabski zaskoczony informacją o istnieniu notatki z rozmowy z premierem Tuskiem

Nie pamiętam, abym sporządził we wrześniu 2012 r. notatkę dot. poinformowania premiera Donalda Tuska o zagrożeniach ze strony Amber Gold; Jestem zaskoczony tą informacją – zeznał dziś przed sejmową komisją śledczą b. szef kancelarii premiera Tomasz Arabski.

Przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) pytała świadka, czy sprawa Amber Gold była poruszana na posiedzeniu rządu. Arabski przyznał: „wydaje mi się, że tak”, ale jak dodał – „nie pamięta, kiedy”.

Wiceprzewodniczący komisji Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15) pytał z kolei, gdzie świadek referował treść notatki ABW ws. zagrożenia ze strony Amber Gold. Tomasz Arabski opowiedział, że nie pamięta okoliczności. Przekonywał natomiast, że działo się to na przełomie maja i czerwca.

Dalej poseł Rzymkowski pytał, jak to się stało, że świadek sporządził notatkę 19 września 2012 r., że 28 maja 2012 zapoznał z treścią notatki ABW prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Arabski odpowiedział na to: „Jestem zaskoczony tą informacją”. Dopytywany, jakie były okoliczności powstania notatki, odpowiedział, że nie pamięta.

„W ogóle nie kojarzę takiej sytuacji” – mówił b. szef kancelarii premiera.

Tomasz Arabski kwestionując pytanie Tomasza Rzymkowskiego powiedział, że „nie widzi powodu, żeby miał tworzyć jakąś notatkę z września”. Na to Małgorzata Wassermann pytała, czy ma składać wniosek o biegłego grafologa. Arabski mówił, że „pierwszy raz słyszy o tej notatce” z września 2012 r.

„Trudno mi sobie wyobrazić, że miałbym jakąś notatkę sporządzać dotyczącą moich rozmów z maja” – dodał.

Zaprzeczył też, że ktoś taką notatkę miałby sporządzić za niego. Tomasz Arabski poprosił też o udostępnienie tej notatki.

„Nie kojarzę takiej notatki. Wydaje mi się to niemożliwe. Jeśli jest podpisana przeze mnie, ja ją podpisałem, to jest” – mówił b. szef kancelarii premiera.

W dalszej części posiedzenia Małgorzata Wassermann wnioskowała o powołanie grafologa ws. notatki. Jednak nie doszło do głosowania nad wnioskiem.

„Podobno notatka jest odręczna, to mogę zerknąć i powiedzieć czy to moje” – powiedział Arabski.

Tomasz Arabski podczas zeznań mówił, że w KPRM dokonano analizy funkcjonowania różnych działów administracji m.in. w ramach Komitetu Stabilności Finansowej. Wówczas wprowadzono – jak mówił – „nowe regulacje, nowe rozwiązania, które mają utrudnić sytuacje, kiedy powstają piramidy finansowe”.

„Przeprowadzono audyt funkcjonowania różnych instytucji państwowych i oceniono przyczyny, dla których doszło do tej sytuacji. Według mojej wiedzy, jeżeli chodzi o rozwiązania prawne funkcjonujące wtedy, to rozwiązania prawne pozwalały na rozwiązanie tej sytuacji tak, aby nie doszło budowy OLT” – mówił Tomasz Arabski.

„Część instytucji w Polsce postępując prawidłowo, być może, nie wykazało wystarczającej determinacji, by korzystać z niektórych narzędzi, jakie prawo, zwłaszcza ówczesne, dawało. Takie były mniej więcej wnioski z pracy Komitetu Stabilności Finansowej” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj