W Warszawie odbyła się konferencja „Wychowanie drogą do niepodległości”

Jaką rolę odegrały podczas zaborów rodziny w zachowaniu tożsamości i kultury polskiej? Jak zmieniły się poglądy dotyczące patriotycznego wychowania i edukacji młodego pokolenia? Nad tymi pytaniami zastanawiali się w poniedziałek w Warszawie uczestnicy konferencji zatytułowanej „Wychowanie drogą do niepodległości”.

Dyskusja wokół kwestii odzyskania niepodległości koncentruje się najczęściej na wymiarze państwowym i ówczesnej sytuacji międzynarodowej. Ale przez 123 lata zaborów ogromną rolę odegrały polskie rodziny, które nie mogły korzystać z opieki państwa. Mimo to duch umiłowania wiary i ojczyzny został przekazany kolejnym pokoleniom – przypominał ks. Andrzej Lubowicki, Asystent Generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

– Mamy zabór wartości duchowych, wartości, które są najcenniejsze w wymiarze życia wiecznego. W sposób szczególny chcemy dzisiaj postawić sobie to pytanie, jak wesprzeć tę rodzinę, która dzisiaj także powinna być tym fundamentem w przekazywaniu wiary, wychowania, edukacji. Żeby nie było tak, że rodzina dyspensuje się, a tę rolę przejmuje tylko i wyłącznie szkoła – powiedział ks. Andrzej Lubowicki.

Każda idea, jeśli nie będzie kultywowana i podtrzymywana przez rodzinę, staje się martwą. Mamy rzadkie przypadki, że ktoś bez przykładu swoich rodziców angażuje się w życie publiczne, państwowe, czy staje się wielkim polskim patriotą. Wszyscy wielcy polscy patrioci wskazując na genezę swojego patriotyzmu, podkreślali rolę rodziny, a w tej rodzinie przede wszystkim rolę matki – zaznaczył historyk dr hab. Józef Brynkus.

– W niektórych kręgach mamy do czynienia z wyszydzaniem idei matki Polki, jako coś, czego powinniśmy się wstydzić, coś co Polakom nowoczesnym uwłacza. To jest bzdura. W dawnych czasach dzięki idei matki Polki, można było wychowywać młode pokolenie, tak samo dzisiaj. Matki mają wielką rolę do odegrania w kształtowaniu patriotycznych postaw młodzieży – zaznaczył dr hab. Józef Brynkus.

Ojcowie z kolei odgrywają wielką rolę w przekazywaniu historii. Poznawanie doświadczeń i losów kolejnych pokoleń jest bardzo cenną nauką. I to właśnie przy patrzeniu w przyszłość – powiedział Mariusz Dzieciątko, prezes stowarzyszenia „Edukacji w rodzinie”, współorganizator konferencji.

– Ja myślę, że to, co istotne, trochę o tym zapominamy – to jest nasze postrzeganie historii. Myślę, że często Polakom historia kojarzy się głównie z przedmiotem szkolnym. Z uczeniem się dat, nazwisk, ewentualnie partii politycznych, jakichś związków między tymi osobami. Natomiast historia to jest znacznie coś więcej. To historia osób, które w tej historii były, żyły, tworzyły – mówił Mariusz Dzieciątko.

Konferencja była też okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń młodych ludzi idących ścieżką edukacji domowej. Edukacji, która za priorytet stawia sobie wychowanie młodzieży do chęci samodzielnego zgłębiania nauki.

– Z przedmiotów trudniejszych, takich jak matematyka, czy fizyka, przedmioty bardziej ścisłe, jeździłem do korepetytorów, którzy tłumaczyli pewne zagadnienia, ponieważ to był temat dosyć duży i potrzeba z tym pomocy. Natomiast z przedmiotów, w których nie potrzebowałem pomocy uczyłem się sam, czytając podręcznik i później zdając egzaminy – tłumaczył Janek Witecki z fundacji „Misja w służbie rodzinie”.

Wpojenie młodym postawy samokształcenia jest podstawą dalszego rozwoju nie tylko zawodowego, ale także jako jednostki ludzkiej i drogą edukacji do niepodległości.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl