USA: W Waszyngtonie upamiętniono powstanie w getcie warszawskim i Irenę Sendlerową

Uczestnicy obchodów Dnia Pamięci Ofiar i Bohaterów Holokaustu (Jom HaSzoa) w Departamencie Stanu w Waszyngtonie, w tym m.in. dyplomaci USA, Izraela i Polski, upamiętnili w środę 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim i Irenę Sendlerową.

Podczas spotkania, zorganizowanego wspólnie przez ambasady Polski i Izraela w Waszyngtonie, ze strony amerykańskich gospodarzy przemawiali Sam Brownback, ambasador ds. międzynarodowych swobód religijnych i Gregory B. Smith, dyrektor Biura Praw Obywatelskich Departamentu Stanu.

Spotkanie w audytorium Departamentu Stanu imienia legendarnego sekretarza stanu Deana Achesona prowadził Tom Yazdgerdi, specjalny wysłannik sekretarza stanu ds. zagadnień Holokaustu.

Głównym mówcą uroczystości w siedzibie amerykańskiej dyplomacji był urodzony w Częstochowie w roku 1930 Zygmunt Rolat, przedsiębiorca i filantrop, jeden z założycieli i fundatorów Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Zygmunt Rolat, mimo sędziwego wieku ze swadą i humorem, z fotograficzną pamięcią detali, przedstawił sylwetkę Ireny Sendlerowej, która podczas okupacji niemieckiej ocaliła przed niechybną zagładą 2,5 tysiąca dzieci polskich Żydów.

Irena Sendlerowa, z którą Zygmunta Rolata łączyły długoletnie więzy przyjaźni, była jedną z pierwszych osób uhonorowanych przez izraelski Instytut Yad Vashem tytułem „Sprawiedliwej wśród Narodów Świata” w roku 1965.

Zebrani w Departamencie Stanu mieli także możliwość obejrzenia filmu dokumentalnego „The Irena Sendler Story”, opowiadający historię życia bohaterskiej Polki, której kandydatura w roku 2008 została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

Zygmunt Rolat, jeden z czołowych mieszkających w Stanach Zjednoczonych działaczy na rzecz polsko–żydowskiego porozumienia i częsty gość w Polsce, podkreślił w rozmowie z dziennikarzami potrzebę przezwyciężenia „problemów w stosunkach polsko-żydowskich”, jakie spowodowała nowelizacja ustawy o IPN.

Zygmunt Rolat, który już w najbliższy piątek przyjedzie do Warszawy na obchody 75. rocznicy powstania w warszawskim getcie, wskazał, że sposobami przezwyciężenia tych problemów są m.in. „takie uroczystości jak zorganizowane wspólnie przez ambasady Polski i Izraela w środę w Departamencie Stanu obchody Dnia Pamięci Ofiar i Bohaterów Holokaustu oraz działalność Muzeum Polin.

Ambasada RP w Waszyngtonie w związku z obchodami Jom HaSzoa zaprezentowała także w sali wystawowej amerykańskiego resortu spraw zagranicznych wystawę poświęconą Polakom ratującym Żydów i roli, jaką w tych wysiłkach odegrał polski rząd na uchodźstwie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl