fot. PAP/Leszek Szymański

Uroczystość Wszystkich Świętych przypomnieniem o powołaniu każdego człowieka do świętości

1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy nie tylko naszych znanych i wielkich orędowników u Boga, ale również anonimowych świętych. Ten dzień przypomina również, że Stworzyciel powołał każdego z nas do świętości.

Morze kwiatów i zniczy – tak 1 listopada wygląda wiele cmentarzy. Choć Dzień Zaduszny dopiero w piątek, to zgodnie z tradycją już w czwartek odwiedzane są groby, gdzie wierni modlą się za zmarłych. Do 8 listopada modlimy się za zmarłych w tzw. wypominkach. Mamy także możliwość uzyskania odpustu – czyli całkowitego darowania kar dla dusz w czyśćcu cierpiących.

– Odpust zupełny to jest dobro duchowe, którym Kościół dzieli się z tymi, którzy oczekują pełni szczęścia w Niebie – powiedział ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskigo Jana Pawła II w Krakowie.

Odpust zupełny można uzyskać wypełniając określone warunki:

1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.

2. Być w stanie łaski uświęcającej.

3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.

5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: “Ojcze

nasz”, “Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu. [czytaj więcej]

Szczególną modlitwą za dusze zmarłych są także Msze św. sprawowane w ich intencji. W czwartek Eucharystie sprawowano na wielu nekropoliach.

Mszy św. na cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. przewodniczył ks. bp Romuald Kamiński. To święto jest po to, abyśmy sobie uświadomili, jak szerokie horyzonty ma Kościół, że świętość jest wśród nas –podkreślał w czasie homilii ordynariusz warszawsko-praski.

– W naszych wspólnotach, obok nas naprawdę żyje wielu świętych ludzi. Widzimy po ich codziennym życiu, po zachowaniu, po serdeczności, po pracowitości. Jak to mówi św. Paweł: „oni całe życie mają takie wdzięczne usposobienie – zaznaczył ks. bp Romuald Kamiński.

Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina, że świętość jest osiągalna dla każdego człowieka.

– 1 listopada zwracamy uwagę na wszystkich świętych, którzy od samego początku, pokazują nam, że świętość jest osiągalna – mówił ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący KEP.

RIRM

drukuj