Trwa akcja „Znicz”: Policjanci apelują o rozważną jazdę

Trwa policyjna akcja „Znicz”. W jej ramach na drogi w naszym kraju wyjechało prawie 6 tys. policjantów. Funkcjonariusze apelują o ostrożną i rozważną jazdę. Tylko wczoraj, podczas pierwszego dnia akcji, doszło do 128 wypadków, w których zginęło 13 osób, a 135 zostało rannych.

W ciągu kilku najbliższych dni dodatkowe patrole policji pojawią się w wielu miejscach – powiedziała podkom. Joanna Skrent z Oddziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

– Zdecydowanie będzie można spotkać policjantów na głównych skrzyżowaniach, na drogach dojazdowych, przy samych cmentarzach. Z pewnością w związku ze zmianą organizacji ruchu policjanci będą kierowali ruchem, dlatego też apelujemy, aby uważnie patrzeć na te zmiany w organizacji ruchu, na częściowo zamknięte drogi – wskazała podkom. Joanna Skrent.

Istotne jest to, aby dostosować się do poleceń wydawanych przez policjanta kierującego ruchem. Jego gesty są w tym przypadku ważniejsze niż zamieszczone przy jezdni znaki drogowe czy sygnalizacja świetlna.

– Proszę zwracać uwagę na to, co policjant pokazuje. Zawsze w sytuacji ręcznego kierowania ruchem policjant jest na pierwszym miejscu i w pierwszej kolejności proszę słuchać jego poleceń – zaznaczyła podinsp. Wioletta Dąbrowska z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Toruniu.

Patrole policji dbają o bezpieczeństwo kierujących pojazdami oraz osób znajdujących się w ich pobliżu.

– W tym czasie policjanci będą sprawdzali trzeźwość kierujących, prędkość, z jaką się poruszają, a także sposób przewożenia pasażerów, szczególnie dzieci – dodała podkom. Joanna Skrent.

Bezpieczeństwo na drodze zależy jednak nie tylko od stanu kierowcy, ale także pojazdu, którym ten się porusza – zwróciła uwagę asp. Ilona Michalczyk z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

– Przygotujmy samochód. Zadbajmy o to, aby był on sprawny technicznie, żeby były sprawne hamulce. Pamiętajmy o tym, aby było odpowiednie ogumienie i oświetlenie w tych samochodach – powiedziała asp. Ilona Michalczyk.

To jednak nie wszystko. Każdy pieszy, który chce czuć się bezpiecznie w pobliżu jezdni, powinien mieć przy sobie element odblaskowy.

– Pieszy, który ma odblask jest widoczny dla kierującego z ponad 100 metrów – zaznaczyła podkom. Joanna Skrent.

Tegoroczna akcja „Znicz” potrwa do niedzieli 4 listopada.

TV Trwam News/RIRM

drukuj