Uroczystość Wszystkich Świętych w toruńskim sanktuarium

Wszystkich Świętych to czas radości i czas rodziny. W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu rodzinom błogosławił szczególny święty, ich patron – Jan Paweł II.

Wszystkich Świętych to święto rodziny – tak o dzisiejszym dniu mówił Ojciec Święty Franciszek. Tego dnia całymi rodzinami spotykamy się w kościołach i na cmentarzach, by modlić się za naszych bliskich zmarłych. Uroczystości przy udziale wielu wizerunków świętych odbyły się także w toruńskim sanktuarium. Wśród nich najważniejszy dla tej świątyni – św. Jan Paweł II.

– Nie tylko, że jest patronem rodzin, ale przecież to wyjątkowa osoba, która wskazuje nam, jak mamy żyć i postępować – powiedział o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium.

Aby trafić po śmierci do nieba – dodał.

– Jesteśmy wezwani do tego, aby zamieszkać w prawdziwej ojczyźnie. Ta prawdziwa ojczyzna to niebo. To życie wieczne – zaznaczył o. Andrzej Laskosz.  

Wspomóc ma w tym odpust zupełny. Dziś można go otrzymać w każdym kościele, ale w sanktuarium w Toruniu nie tylko z okazji dzisiejszego święta. Z nadania Stolicy Apostolskiej odpust zupełny można otrzymać w toruńskim sanktuarium w 9 dni roku związanych ze św. Janem Pawłem II. Np. dzisiaj – w rocznicę jego święceń kapłańskich.

– U nas św. Jan Paweł II jeszcze raz, w sposób dobitny, nas zaprasza do tego, by ten odpust zupełny za siebie bądź za zmarłą osobę ofiarować – wskazał kustosz sanktuarium.

Trzeba jednak spełnić kilka warunków określonych przez Kościół.

– Trzeba być w stanie łaski uświęcającej, trzeba też wyzbyć się wszelkiego grzechu i odmówić specjalne modlitwy, jak „Wyznanie wiary” czy modlitwa „Ojcze nasz” czy „Zdrowaś Mario” – powiedział o. Andrzej Laskosz.   

TV Trwam News/RIRM

drukuj