fot. PAP/Jerzy Undro

Zbiórka pieniędzy na Cmentarz na Rossie

Na wielu polskich cmentarzach będzie dziś prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz ratowania zabytkowego Cmentarza na Rossie. To jedna z najstarszych wileńskich nekropolii, gdzie spoczywa wielu zasłużonych Polaków.

Kwestę m.in. na poznańskich cmentarzach na Junikowie i Miłostowie w godz. od 10 do 16 prowadzić będzie Społeczny Komitet „Poznaniacy Rossie”. W zbiórce wezmą udział sportowcy, ludzie kultury, dziennikarze i politycy.

Cmentarz na Rossie ma już 250 lat. Znajdują się tam mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, w którego krypcie – obok trumny ze szczątkami jego matki – spoczywa jego serce. Wokół mauzoleum znajdują się groby żołnierzy poległych w walkach o Wilno w latach 1918-1919 z bolszewikami oraz mogiły żołnierzy AK poległych w walkach o wyzwolenie Wilna w 1944 roku.

Po wojnie część tych nagrobków została rozmyślnie zniszczona. Do dzisiaj zachowały się 72 mogiły AK-owców – mówi Jarosław Czubiński, ambasador Polski na Litwie.

Cmentarz na Rossie to nie tylko serce marszałka Józefa Piłsudskiego, które tutaj jest złożone przy prochach matki, to są ślady naszej wielkiej historii. Kamienie, które niekiedy już wzrastając w ziemie, mówią nam dzisiaj – „pamiętajcie o nas i o tych, którzy pod nami leżą”. Dbając o te kamienie na Rossie i o te pomniki, dbamy o polski język, kulturę i historię. Pamiętajmy o Polakach, gdziekolwiek oni są, bo czasami potrzebują szczerej, zwykłej i ludzkiej sympatii i miłości. Takie miejsca jak cmentarze na Wschodzie, wymagają również troski. Pamiętając o tych ludziach, starajmy się ich wspomagać w każdy dostępny nam sposób – zaznacza Jarosław Czubiński.

Na obszarze cmentarza znajduje się około 26 tys. nagrobków, pomników i grobowców.

 

RIRM

drukuj