[TYLKO U NAS] J. Mosiński: Potrzebna jest „ogólnopolska” ustawa reprywatyzacyjna

Na chwilę obecną to, co mamy nie wystarcza, aby ukrócić to złodziejstwo, z którym mamy do czynienia na co dzień w komisji weryfikacyjnej, bo codziennie przychodzą jakieś pisma z różnych stron kraju – powiedział w rozmowie z dziennikarzem TV Trwam Szymonem Kozupą poseł PiS Jan Mosiński w związku z projektem ustawy reprywatyzacyjnej.

Dziś po południu została zaprezentowana ustawa reprywatyzacyjna, która ma określić stałe zasady reprywatyzacji w Polsce. Członek komisji weryfikacyjnej poseł Jan Mosiński podkreślił, że to dobry krok po małej ustawie reprywatyzacyjnej, która obejmowała jedynie stolicę.

– Z doświadczenia zdobytego podczas prac komisji weryfikacyjnej wynika jasno, że nie tylko Warszawa ma dylemat ze zgodnym z prawem przekazywaniem nieruchomości prawowitym właścicielom. Ci, którzy mają do tego tytuł prawny, zostali oszukani w wielu innych miastach w Polsce. Dotyczy to nie tylko Warszawy, Krakowa, Poznania, ale też mniejszych ośrodków, więc siłą rzeczy, żeby ten problem rozwiązać, potrzebna jest ustawa reprywatyzacyjna. Ta mała, która jest w obiegu prawnym dotyczy przede wszystkim Warszawy, natomiast brakuje takiej „ogólnopolskiej” – zaznaczył Jan Mosiński.

Wskazał, że przepisy trzeba ujednolicić tak, by móc zająć się sprawami reprywatyzacyjnymi w całym kraju.

– Na chwilę obecną to, co mamy nie wystarcza, aby ukrócić to złodziejstwo, z którym mamy do czynienia na co dzień w komisji weryfikacyjnej, bo codziennie przychodzą jakieś pisma z różnych stron kraju – wyjaśnił.

Poseł powiedział także o możliwościach rozliczenia z właścicielami, którym w przyszłości zostaną przyznane prawa do nieruchomości. Jednocześnie zaznaczył, że ustawa zadba o prawa lokatorów.

– Przekazywanie kamienic z lokatorami z reguły niesie ze sobą bardzo duży bagaż działań wręcz przestępczych np. zastraszania. Mamy przecież jedno morderstwo – trwa śledztwo prokuratorskie ws. pani Jolanty Brzeskiej. Dobrze byłoby więc, żebyśmy mogli dokonywać zwrotów w formie decyzji administracyjnych nieruchomości lub, gdy dana nieruchomość jest zamieszkana, to wypłacać takiemu właścicielowi jakieś subsydia, czy to w gotówce, czy w obligacjach – dodał.

RIRM

drukuj