[TYLKO U NAS] Dr M. Szpytma: Obraz Polski w Izraelu jest strasznie czarny

Kiedy przyjechaliśmy do Izraela, rano w hotelu przywitał nas artykuł w „Jerusalem Post”, którego tytuł mówił o tym, że Polacy byli w czasie II wojny światowej tak samo źli, jak naziści – powiedział we wtorkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam dr Mateusz Szpytma, który brał udział w czwartkowym spotkaniu polskiej delegacji z zespołem izraelskim. Wiceprezes IPN podkreślił, że obraz Polski w Izraelu jest strasznie czarny.

W Jerozolimie odbyło się w czwartek spotkanie polskiej delegacji z zespołem izraelskim. Politycy poruszali tematy prawno-historyczne dotyczące nowelizacji ustawy o polskim Instytucie Pamięci Narodowej. Jak powiedział dr Mateusz Szpytma, widać już pierwsze efekty rozmów ze stroną izraelską.

Już nie ma negatywnych wypowiedzi, przynajmniej ze strony oficjalnych osób. Mamy nadzieję, że jest to krok w dobrym kierunku, jaki te zespoły wykonały. To spotkanie rodzi umiarkowaną nadzieję, że wspólnie będziemy szli ku jakiemuś rozwiązaniu – wskazał zastępca prezesa IPN.

Jak podkreślił, celem spotkania nie było negocjowanie ustawy o IPN.

Nie moglibyśmy negocjować ustawy o IPN. Nie mamy takich uprawnień. Polska jest suwerennym państwem i nikt nie ma prawa wpływania na polskie prawo – ani Izrael, ani Rosja, ani Stany Zjednoczone ani inne państwa. Mamy suwerenny parlament wybrany w wyborach i to on decyduje, jakie są przepisy prawa. Można oczywiście rozmawiać o pewnym rozumieniu, interpretowaniu czy wyjaśnianiu, na czym polegają przepisy, chociaż też nie do końca. W Polsce od interpretowania prawa, jeśli jest jakiś konflikt, są sądy i to one będą ostatecznie rozstrzygać – zaznaczył gość TV Trwam.

Po stronie izraelskiej spotkaliśmy się z brakiem wiedzy na temat tego, w jakim celu Polska potrzebuje nowelizacji ustawy o IPN, a jeśli już wiedza była, to nieprawdziwa – powiedział dr Szpytma.

Media i elity izraelskie były nie do końca prawdziwie informowane przez różne środowiska na temat tego, jaką rolę ma pełnić ustawa i IPN w Polsce. Były zarzuty, że będzie ona obejmować naukowców, a przecież wiele miesięcy wcześniej pojawiła się poprawka, na mocy której wyłączono kwestie naukowe z tej ustawy – wskazał gość „Polskiego punktu widzenia”.

Obraz Polski w Izraelu jest strasznie czarny – zaznaczył wiceprezes IPN.

W przestrzeni mediów izraelskich przebijają się czasami pozytywne artykuły, ale należą one do zdecydowanej mniejszości. Kiedy przyjechaliśmy do Izraela, rano w hotelu przywitał nas artykuł w „Jerusalem Post”, którego tytuł mówił o tym, że Polacy byli w czasie II wojny światowej tak samo źli, jak naziści. Jak widać, nasz wyjazd nie był łatwy. Trudno mieć jednak zarzuty do izraelskiej strony rządowej, bo prasa tam jest niezależna od czynników rządowych – powiedział dr Szpytma.

Całość programu „Polski punkt widzenia” z udziałem dr. Mateusza Szpytmy można zobaczyć [tutaj].

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl