fot. flickr.com

Senat rozpoczął posiedzenie

Izba wyższa parlamentu rozpoczęła po godz. 11.00 posiedzenie. Senatorowie zajmą się m.in. rządowym projektem nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych. Senat może także zająć się ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, projektami uchwał ws. wydarzeń Marca ’68 r., nowelą Prawa łowieckiego oraz tzw. ustawą degradacyjną.

Celem projektu nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych jest umożliwienie bardziej efektywnego wydatkowania środków publicznych w zakresie realizacji polskiej polityki mieszkaniowej. Ustawa dostosowuje program wsparcia budownictwa socjalnego do założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego. Umożliwia także rozwój spójnej oferty mieszkań na wynajem, kierowanych do gospodarstw domowych nieaspirujących do własności mieszkaniowej, z uwagi na niższe dochody i preferencje mieszkaniowe.

To kolejna ustawa przygotowana przez rząd PiS, która ma na celu poprawienie sytuacji mieszkaniowej – mówi sprawozdawca projektu, senator Prawa i Sprawiedliwości Wiesław Dobkowski.

– Szczególnie, jeśli chodzi o rodziny biedniejsze. Zamierzeniem ustawy jest uzyskanie ok. 170 tys. mieszkań w taki sposób, że państwo dałoby wsparcie – 5 mld zł w ciągu 6 lat – na budowę i remonty mieszkań, które zostały wyłączone z eksploatacji. Ustawa ma również na celu to, ażeby likwidować tzw. mieszkania socjalne – wskazuje Wiesław Dobkowski.

Część przepisów wejdzie w życie 1 maja br., natomiast pozostałe 1 stycznia 2019 r.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj