Senat debatował nad dwiema ustawami dot. osób niepełnosprawnych

Senat debatował w czwartek nad dwiema ustawami dot. osób niepełnosprawnych. Obie uchwalił w środę Sejm. Projekty powstały w odpowiedzi na postulaty osób protestujących w Sejmie.

Zgodnie z rządową propozycją, renta socjalna wzrośnie z 865 zł do blisko 1030 zł. Regulacja ma wejść w życie 1 września 2018 r. z mocą od 1 czerwca.

Senator Antoni Szymański z Prawa i Sprawiedliwości podczas debaty powiedział, że obecna podwyżka renty socjalnej nie jest pierwszą podjętą przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

– Ona została podwyższona znacząco w roku ubiegłym, a także w roku bieżącym. A teraz mamy do czynienia z kolejnym podwyższeniem i wyrównaniem jej do minimalnej emerytury, czyli do ponad 1000 zł. Mam świadomość oczywiście, że kwoty nie są oszałamiające, ale wskazuję na to, że robiliśmy tutaj pewne rzeczy bez protestu – podkreślił Antoni Szymański.

Senat pracuje także nad projektem dotyczącym wsparcia osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Przewiduje on m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych oraz limitów finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń rehabilitacyjnych. Rozwiązania mają przynieść rodzinom z osobami niepełnosprawnymi oszczędności w wysokości 520 zł miesięczne.

Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, którzy protestują w Sejmie chcą, by kwota 500 zł była im przekazywana w formie pieniężnej, a nie rzeczowej.

Trwający od 18 kwietnia protest ma być kontynuowany do skutku.

 

RIRM

drukuj