[TYLKO U NAS] K. Tchórzewski: Geotermia będzie rozwijana szczególnie w systemie grzewczym

Geotermia będzie coraz bardziej rozwijana szczególnie w systemie grzewczym powiedział w poniedziałkowych „Rozmowach niedokończonych” minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że jak dotychczas w niewielkim zakresie może służyć do produkcji prądu.

Szef resortu energii podkreślił na antenie TV Trwam, że przykład geotermii toruńskiej posłuży do powstawania kolejnych inwestycji. Gorąca woda z odwiertów posłuży do ogrzania Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II. Ma ona trafić także do mieszkańców Torunia.

Cała ta instalacja z dwoma tylko otworami to jest koszt razem ok. 50 mln zł. W tej chwili przeprowadzany jest eksperyment. Część ciepła będzie właśnie pochodziło z toruńskiej geotermii. Miasto będzie je wykorzystywało. Więc w tym kierunku idziemy. Mam nadzieję, że ten eksperyment nam pokaże, w jakim kierunku można iść dalej. Będziemy patrzyli, co można uzyskać, jakie duże miejscowości będą mogły z tego skorzystać – mówił Krzysztof Tchórzewski.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał spółce Geotermia Toruń pożyczkę w wysokości ok. 8,5 mln zł.  Projekt będzie także finansowany ze środków własnych oraz dofinasowania z Unii Europejskiej. Budowa takiej instalacji ma potrwać 1,5 roku.

Największym atutem geotermii w Toruniu są ogromne zasoby złóż wód. Źródła te to ponad 320 metrów sześciennych na godzinę wody o temp. powyżej 60 st. Zasoby są niczym nieograniczone, można je eksploatować przez wiele lat.

RIRM

drukuj