[TYLKO U NAS] Dr Ł. Kister: Rozwój technologii stworzył nowe możliwości dla działań przestępczych

Wraz z rozwojem technologii działania przestępcze i zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego przeniosły się do sfery informatycznej – powiedział dr Łukasz Kister, ekspert bezpieczeństwa, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Prezydent Andrzej Duda podpisał złożony przez Ministra Cyfryzacji projekt ustawy o krajowym systemie cyberbepieczeństwa. Projekt jest skutkiem uchwalonej przez Parlament Europejski i Rady UE dyrektywy w sprawie środków na rzecz wspólnego wysokiego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii Europejskiej.

Dr Łukasz Kister przedstawił, czym jest cyberbezpieczeństwo.

– Jest to wszystko, co nas otacza. Dzisiaj cyberbezpieczeństwo jest pojęciem, które wydaje się być czymś nadzwyczajnym i związanym wyłącznie z systemami informatycznymi i nowymi technologiami. Jest to bardzo mylne i ograniczone pojmowanie. Cyberbezpieczeństwo to tak naprawdę bezpieczeństwo współczesnych podmiotów, czyli począwszy od nas ludzi, aż do bezpieczeństwa narodowego – mówił gość „Aktualności dnia”.

Samo podpisanie ustawy nic nie da – zauważył rozmówca Radia Maryja.

– To tylko idealistyczni urzędnicy i politycy informują nas, bardzo często, że uchwalenie jakiegoś przepisu rozwiązuje problem. Przepis sam w sobie żadnego problemu nie rozwiąże, szczególnie w cyberprzestrzeni. Prawo, które jest zawsze bardzo sztywne, niedoskonałe i nieprecyzyjne nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów nowoczesnych technologii, które potrafią zmieniać się z miesiąca na miesiąc, a nawet z dnia na dzień – akcentował dr Łukasz Kister.

Do tej pory brakowało ośrodka koordynującego i wspólnych celów dla służb w walce z cyberprzestępczością – zauważył ekspert.

– Policja realizowała wyłącznie cele związane ze ściganiem przestępczości internetowej, natomiast współpraca z Ministerstwem Cyfryzacji czy ABW odbywała się na zasadzie klasycznej współpracy między służbami. W tym wszystkim brakowało jednak wspólnego celu pokazującego, że różne podmioty zajmujące się bezpieczeństwem państwa dążą do wspólnych osiągnieć – mówił gość piątkowej audycji „Aktualności dnia”.

– Istotną rolę w ochronie cyberprzestrzeni pełnią podmioty prywatne. Politycy muszą zrozumieć ich rolę. Bez podmiotów prywatnych nie można mówić o zbudowaniu systemu cyberbezpieczeństwa – podsumował dr Łukasz Kister.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem dr Łukasza Kistera można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl