fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Do prokuratury trafi zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw przez ministrów rządu PO-PSL

Do prokuratury trafi zawiadomienie o możliwości popełnienia czterech przestępstw przez ministrów rządu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Chodzi o b. ministra finansów Jacka Rostowskiego i b. szefa gabinetu politycznego premiera Sławomira Nowaka.

Wnioski w tej sprawie przyjęła dziś, choć niejednogłośnie, sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT na zamkniętym posiedzeniu.

Przewodniczący komisji Marcin Horała poinformował, że zawiadomienie dotyczy czterech przestępstw, m.in. przekroczenia uprawnień przez ministra Jacka Rostowskiego.

– Który doprowadził do tego, że osoba nieuprawniona, czyli doradca społeczny będący jednocześnie zatrudniony w jednej z firm audytorskich, w sposób faktyczny współkierował procesem tworzenia legislacji w resorcie finansów. Żadne ustawy o działach rządowych ani żadne inne akty prawne nie przewidują takiej możliwości. A także ujawnienie niejawnych informacji osobie nieuprawnionej, czyli osobie pozostającej w stosunku pracy lub w innym stosunku zależności służbowej z grupą firm audytorskich, prywatnych firm, zajmujących się biznesem podatkowym, a osoba ta – wiele na to wskazuje, wskazują na to również dokumenty – miała dostęp do wewnętrznych informacji ministerstwa resortu finansów – powiedział Marcin Horała.

Kolejne przestępstwa miałyby dotyczyć doprowadzenia do dużej straty dla mienia publicznego Skarbu Państwa z powodu rozszczelnienia systemu podatkowego.

Zawiadomienie to pokłosie przesłuchania przez komisję śledczą ds. wyłudzeń VAT Elżbiety Chojny-Duch. Była wiceminister w rządzie Donalda Tuska zeznała, że przepisy podatkowe były pisane pod dyktando lobbystów, a najważniejsze decyzje dot. podatku VAT zapadały w gabinecie Sławomira Nowaka.

Zeznania przed komisją śledczą składa właśnie Dominik Radziwiłł, b. wiceminister finansów.

Od lipca br. komisja śledcza ds. VAT  bada i ocenia prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie.

 

RIRM

drukuj