Prokurator Anna Habało wydalona z zawodu

Sąd dyscyplinarny II instancji podtrzymał decyzję o wydaleniu z zawodu Anny Habało, byłej szefowej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie – informuje portal internetowy RMF FM.   

Decyzja sądu II instancji jest prawomocna i ma bezpośredni związek z postępowaniem karnym, jakie przeciwko Annie Habało prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

Prokuratorzy stawiają Habało kilka zarzutów, m.in. przyjęcia łapówki oraz powoływania się na wpływy. Anna Habało wraz z wyrzuceniem z zawodu traci chroniący ją immunitet. Może teraz złożyć wniosek o kasację, ale nie wstrzyma to ewentualnych działań śledczych.

Z decyzji sądu zadowolony jest poseł Andrzej Matusiewicz z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

– Tacy prokuratorzy na pewno nie powinni wykonywać zawodu. Dobrze, że wreszcie to orzeczenie się uprawomocniło, ale ta procedura trwała dość długo. O ile mnie pamięć nie myli, ta pani była już zawieszona bardzo długo. Wykonanie czynności i postępowanie dyscyplinarne bardzo długo trwa. Teraz, w nowej ustawie Prawo o prokuraturze, przepisy są bardziej transparentne i szybsze. Oczywiście, takie przypadki w ogóle nie powinny mieć miejsca. Ta pani była mocno zaangażowana w rożne sprawy tzw. afery podkarpackiej – komentuje poseł Andrzej Matusiewicz.

Już w 2015 roku Prokuratura Generalna oświadczyła, że Anna Habało wkrótce będzie odwołana z funkcji szefowej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie. W uzasadnieniu dla wniosku Andrzeja Seremeta pojawiły się wówczas stwierdzenia o nieprawidłowym wypełnianiu obowiązków.

To pierwszy w najnowszej historii Polski przypadek odwołania tak wysokiego rangą pracownika prokuratury.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl