Z. Ziobro do asesorów: Życzę wam zachowania niezależności i niezawisłości

W Warszawie odbyła się dziś uroczystość wręczenia aktów mianowania dla asesorów sądowych, absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. W ceremonii wziął udział minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, który przypomniał proces uchwalenia przepisów przywracających instytucje asesora.

Wyraził nadzieję, że swoją pracą nowo mianowani asesorzy będą budować autorytet i zaufanie do polskich sądów. Podkreślił, że oprócz wysokich kwalifikacji konieczne jest zachowanie wrażliwości i empatii na innych ludzi.

Minister Zbigniew Ziobro zaapelował również, by przyszli sędziowie nie ulegali medialnym, czy politycznym opiniom podważającym ich niezawisłość.

– Mam nadzieję, że ten czas próby będzie czasem pozytywnej weryfikacji waszych marzeń i planów zawodowych, że będziecie znajdować spełnienie w tej służbie, którą wybraliście. Życzę wam też osobistej odwagi i pewności siebie, abyście nie ulegali państwo medialnym czy politycznym argumentom, debatom, które podważają status asesora, jako asesora, który gwarantuje w swym orzecznictwie niezależność i niezawisłość. Życzę wam, żebyście tę niezależność i niezawisłość zachowali od jakiejkolwiek władzy, ale też własnych poglądów, a to może być najtrudniejsze – mówił Zbigniew Ziobro.

W czerwcu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy m.in. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Zgodnie z nowymi przepisami jej ukończenie jest podstawową drogą dojścia do zawodu sędziego.

Po zakończeniu nauki w szkole absolwenci, na czas nieokreślony, zostają bowiem mianowani na asesorów sądowych przez ministra sprawiedliwości.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl