Samorządowcy PO i PSL przeciwko reformie sądownictwa

Politycy PO i PSL protestują przeciwko reformie wymiaru sprawiedliwości na poziomie samorządów. Sejmik województwa pomorskiego przyjął tzw. rezolucję w obronie praworządności. Wyraził także wdzięczność dla prezydenta, który zawetował dwie ustawy dot. Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa.

Radni opozycyjnego PiS podkreślali, że sprawy związane z reformą sądownictwa nie należą do kompetencji sejmiku województwa.

Poseł PiS Dominik Tarczyński przyznaje, że jest to polityczne działanie, które nie ma nic wspólnego z kompetencjami samorządów.    

– W powiatach i małych miastach dochodzi do potężnych patologii. Tam, gdzie sędziowie znają podsądnych, znają świadków i mają jakieś porachunki między sobą. Nawet jakieś rodzinne, czy sąsiedzkie. Dochodzi wtedy do ogromnych krzywd. Głównie PSL, ale również Platforma, bardzo mocno walczą, by ta reforma nie weszła w życie, bo stracą władzę i takie, powiedziałbym, panowanie nad człowiekiem – mówi Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent Polski Andrzej Duda zawetował dwie ustawy reformujące wymiar sądownictwa o Sądzie Najwyższym i KRS. Podpisał natomiast ustawę o ustroju sądów powszechnych.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie unijnych przepisów po opublikowaniu ustawy o ustroju sądów. Według komisji, ustawa jest sprzeczna z unijnym prawem.

Główne zastrzeżenie prawne KE dotyczy dyskryminacji ze względu na płeć z powodu wprowadzenia odmiennego wieku przejścia w stan spoczynku dla kobiet i mężczyzn sprawujących urząd sędziowski.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl