Dr Ł. Kister o IS: To cyniczni bandyci świadomi swoich celów

To cyniczni bandyci świadomi swoich celów – powiedział o terrorystach z tzw. Państwa Islamskiego (IS) dr Łukasz Kister. Ekspert ds. bezpieczeństwa w rozmowie z Radiem Maryja skomentował m.in. niedzielny zamach w Izraelu.

Z doniesień medialnych wynika, że palestyński zamachowiec, który wczoraj w Jerozolimie wjechał ciężarówką w grupę żołnierzy, zabijając cztery osoby i raniąc 15, sympatyzował z IS. Napastnik został zastrzelony.

Dr Łukasz Kister mówiąc o narzędziach wykorzystywanych do przeprowadzania zamachów podkreślił, że terroryści wiedzą doskonale, jak działać skutecznie. Używają środków, które nie rzucają się nikomu w oczy – zaznaczył.

– To w większości cyniczni bandyci świadomi swoich zadań i celów, dlatego też wiedzą doskonale, że najprościej przeprowadzić zamach terrorystyczny, który wykorzysta coś, co jest naturalne każdego dnia. Stąd np. wykorzystanie ciężarówki do wjechania w tłum ludzi. Niestety musimy przyzwyczaić się, że coraz lepsze systemy bezpieczeństwa, coraz bardziej radykalne środki, które będą stosowane przez służby – zostaną zauważone również przez terrorystów. Oni coraz bardziej będą wykorzystywać te narzędzia, które pozwalają im ukryć się w codziennym świecie – wskazał ekspert.

Tymczasem zamach w Jerozolimie ostro potępiły Stany Zjednoczone oferując władzom Izraela pomoc w śledztwie. Dr Łukasz Kister w tym kontekście wskazał na trwałość stosunków między USA a Izraelem. Ekspert zaznaczył, że tylko trwałość tego sojuszu daje narzędzia do zwalczania terroryzmu islamskiego, a także próby budowania względnego bezpieczeństwa i równowagi sił w tamtym regionie.

RIRM

drukuj