Ekstremiści z Boko Haram grożą atakami samobójczymi

Ekstremiści islamscy z Boko Haram zagrozili wczoraj dokonywaniem samobójczych ataków w państwach, które zapowiedziały wysłanie swoich żołnierzy do walki z tym ugrupowaniem.

Dżihadyhści szczególnie ostro skrytykowali Niger za przyłączenie się do wymierzonej przeciwko nim koalicji. Ostrzegli, że kraj ten „jest wciągany w bagno ciemności”.

Ostrzeżenie wystosowano kiedy przywódcy Nigru, Kamerunu i Czadu spotkali się w stolicy Kamerunu – Jaunde aby ostatecznie uzgodnić plany wspólnej ofensywy przeciwko dżihadystom z Boko Haram, którzy w ciągu ostatnich tygodni nasilili swoje ataki.

Wielonarodowe siły do walki z Boko Haram mają być oficjalnie utworzone w ciągu najbliższych tygodni. Do Czadu, Kamerunu, Nigru i Beninu dołączyły w poniedziałek Burundi i Republika Środkowoafrykańska.

Prezydenci państw należących do Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Środkowej (CEEAC) zobowiązali się w poniedziałek do utworzenia funduszu w wysokości 87 mln dol. rzecz walki z Boko Haram. Koszty ofensywy oceniane są na 100 mld dol. i na razie nie wiadomo, skąd będą pochodzić brakujące fundusze.

Od 2009 roku Boko Haram prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe z obowiązującym prawem szariatu. W atakach i zamachach islamistów zginęło już ponad 13 tys. ludzi.

Szacuje się, że po kilkunastu latach ataków i zamachów terrorystycznych Boko Haram kontroluje dziś obszar równy Belgii i prawie 2 mln ludzi mieszkających na tym terytorium. Armię dżihadystów szacuje się na kilkanaście tysięcy partyzantów, wywodzących się niemal wyłącznie z Nigerii.

Do niedawna partyzanci Boko Haram prowadzili wojnę głównie terenie trzech północno-wschodnich nigeryjskich prowincji: Borno, Yobe i Adamawa. W ostatnich miesiącach zaczęli atakować i werbować rekrutów także w Czadzie, Nigrze i Kamerunie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl