TK wyda wyrok ws. reorganizacji sądów

Trybunał Konstytucyjny ma dziś ogłosić wyrok w sprawie przepisów, na podstawie których minister sprawiedliwości wydał rozporządzenie o reorganizacji sądów rejonowych.

Skargi – złożone przez posłów i Krajową Radę Sądownictwa – dotyczą przepisów Prawa o ustroju sądów powszechnych, które umożliwiają ministrowi sprawiedliwości tworzenie i znoszenie sądów w drodze rozporządzenia.

Od stycznia – decyzją ministra Jarosława Gowina – 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.

Głównym celem zmian – jak wskazywał resort sprawiedliwości – jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą. W zniesionych sądach orzekało ponad 550 sędziów – formalnie więc musieli oni zostać przeniesieni do większych sądów.

W Trybunale wszystkie strony postępowania podtrzymały stanowiska początkowe. KRS i grupa posłów jest za uznaniem, że przepisy ustawy naruszają konstytucję, marszałek Sejmu, Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości uznali, że są one konstytucyjne. Wszyscy byli zaś zgodni co do tego, że nawet gdyby Trybunał uznał niekonstytucyjność przepisów nie oznacza to, że wraca siatka sądów sprzed reformy ministra Gowina.

We wtorek premier Donald Tusk – pytany o tę sprawę – powiedział, że wyrok TK kwestionujący reorganizację sądów nie będzie powodem do dymisji ministra Jarosława Gowina, bo on go w tej reformie wspierał. Zarazem premier przyznał, że taki wyrok byłby „poważnym kłopotem” dla ministra, którego „reformatorski rozmach doznałby z całą pewnością uszczerbku”.

Poseł Stanisław Piotrowicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, zwraca uwagę na wątpliwości konstytucyjne, które wzbudzają przepisy zezwalające ministrowi na podjęcie decyzji o likwidacji sądów.

– W ustawie o ustroju sądów powszechnych nie powinno być takiego upoważnienia dla ministra sprawiedliwości mocą, którego on może wydać rozporządzenia i w konsekwencji znieść określoną ilość sądów w Polsce. Tu z całą mocą trzeba podkreślić, że nie chodzi o niekonstytucyjność rozporządzenia, które wydał pan minister Gowin, ale chodzi o niekonstytucyjność ustawy na podstawie, której pan minister wydaje tego rodzaju rozporządzenie – zaznacza poseł Stanisław Piotrowicz.

Dzisiejszy wyrok to duży test dla ministra sprawiedliwości, Jarosława Gowina – stwierdził poseł Arkadiusz Mularczyk, szef KP SP.

– Minister sprawiedliwości nie powinien samodzielnie decydować o tym czy jakiś sąd będzie funkcjonował czy też nie. Wiemy też, że reforma po której doszło do likwidacji 79 sądów była bardzo mocno krytykowana przez samorządowców, środowiska prawnicze, sędziowskie, adwokackie, radców prawnych. (…) Osobiście liczę, że dojdzie do uchylenia rozporządzenia czy uznania, że jest ono niekonstytucyjne. Ten wyrok dla ministra Jarosława Gowina to z pewnością poważny test – dodaje poseł Mularczyk.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl