Telewizyjny Uniwersytet Biblijny

Zobacz wszystkie wykłady Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego

 


      

      

      

   

 ***

Działalność Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego została zainaugurowana w Kielcach 28 września w kościele św. Trójcy. Eucharystii przewodniczył ks. kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. Ks. kard wygłosił także wykład inauguracyjny.

Mówił o znaczeniu celebracji eucharystycznej i Słowa Bożego. Zwrócił także uwagę na rodzaj uczestnictwa eucharystycznego poprzez transmisje medialne.

– Jezus kiedy wspiął się na górne piętro Wieczernika, aby celebrować paschę ze swoimi uczniami podczas ostatniego wieczoru – według Ewangelii janowej – najpierw długo rozmawiał ze swoimi uczniami. Te rozmowy przypominają fale rozbiegające się w morzu. Mają w sobie piękny ton przyjaźni, bliskości, ludzkiej życzliwości. Dlatego właśnie rozpoczynamy od spojrzenia „oko w oko” z tymi, którzy są tu zgromadzeni oraz z tymi, którzy śledzą nas poprzez transmisję telewizyjną – powiedział ks. kard. Gianfranco Ravasi.

Odnosząc się ściślej do działalności Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego zwrócił uwagę na piękno treści zawartych w Biblii i na trud ich interpretacji. Zaprosił wszystkich do uczestnictwa w wykładach.

– Zapraszam tych wszystkich, którzy łączą się z nami i będą słuchali wykładów biblijnych, by stali się jak pielgrzymi w świecie pełnym cudów. Być może znamy tylko niektóre z pejzaży Słowa Bożego podczas, gdy jego świat jest znacznie bogatszy. Będzie jeszcze wiele pejzaży, opowieści, opowiadań, wiele do odkrycia. Będą także momenty trudne, podobne do stepów pustynnych. Pomyślmy choćby o tekstach opisujących prawo, czy o niektórych bardzo trudnych i twardych słowach św. Pawła. Będzie to piękna i cudowna przygoda, pełna radości i wewnętrznej głębi – powiedział ks. kard. Gianfranco Ravasi.

W uroczystości inauguracyjnej uczestniczyli m.in. o. prof. Klemens Stock, sekretarz papieskiej Komisji Biblijnej, wieloletni rektor Papieskiego Uniwersytetu Biblijnego w Rzymie; ks. bp diecezji kieleckiej Marian Florczyk, bibliści zrzeszeni w Dziele Biblijnym im bł. Jana Pawła II z przewodniczącym ks. prof. Henrykiem Witczykiem – rektorem Instytutu Nauk Biblijnych KUL i pierwszym rektorem Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego.

Telewizyjny Uniwersytet Biblijny powstał z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i TV Trwam. Jak powiedzieli inicjatorzy – czerpanie wiedzy z Biblii przemienia człowieka i przyczynia się do budowania kultury o ludzkim obliczu.

Ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II powiedział, że pierwsza audycja będzie dotyczyła stworzenia świata, druga człowieka. Program będzie podzielony na katedry.

– Będziemy chcieli panoramicznie spojrzeć na każdy z tematów. Oprócz programów poświęconych konkretnym tematom z zakresu teologii biblijnej będzie katedra telewizyjna, którą będę kierował. Są powołane jeszcze trzy inne katedry. Druga będzie zajmowała się zagadnieniem: „Trudne pytania do Pisma Św.”. Trzecia katedra będzie podejmowała problemy z zakresu historii archeologii i geografii Ziemi Świętej. Czwarta Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego. To egzegeza – czyli wyjaśnianie – wybranych fragmentów Pisma Św.  – powiedział   ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk.

Ks. prof. Henryk Witczyk dodał, że inicjatywa jest odpowiedzią na apel ojca św. Benedykta XVI zawarty w posynodalnej adhortacji Verbum Dominii. Ojciec św. wzywa w dokumencie do działań nakierunkowanych na przepojenie słowem Bożym życia całego Kościoła.

Odbiorcy – za pośrednictwem eteru – będą mogli na żywo uczestniczyć w Telewizyjnym Uniwersytecie Biblijnym. Natomiast osoby, które wysłuchają wszystkich wykładów uzyskają możliwość ubiegania się o członkostwo w Dziele Biblijnym.

 

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl