Telewizyjny Uniwersytet Biblijny – wykład III (Historia Patriarchów)

Wykładowcy: ks. dr Marcin Kowalski i o. dr Wojciech Popielewski OMI


Pobierz Pobierz

W sobotę 10 listopada w Telewizji Trwam wyemitowany został trzeci wykład Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego. Temat: „Historia Patriarchów – Abraham jego powołanie i przymierze”. Gośćmi byli:  o. dr Wojciech Popielewski OMI oraz ks. dr Marcin Kowalski z Instytutu Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

– Historia Abrahama, którą czytamy to część historii powszechnej. To nie tylko budująca opowieść, czy mit – jak chcieliby nazwać te historie niektórzy badacze – tylko rzeczywista historia zakorzeniona w dziejach ludzkości. Procesy społeczne pomogą nam zrozumieć czym różni się wyjście Abrahama od tego wyjścia, którego dokonuje jego ojciec – powiedział ks. dr Marcin Kowalski.

Podczas wykładu poruszone zostały podstawowe kwestie związane z potomstwem, z poszukiwaniem Bożego Błogosławieństwa i z wędrowaniem na tej ziemi pod okiem Pana. Abraham jest wzorem i prototypem, przewodnikiem w tej pielgrzymce wiary, pielgrzymce Nomadów. Pielgrzymce, która ma głębokie zakorzenienie w historii powszechnej. Podstawowym tekstem biblijnym wykładów była Księga Rodzaju. W tej Księdze po stworzeniu świata rozpoczyna się historia patriarchów, gdzie Abraham zajmuje ważne miejsce.

Jak podkreśla o. dr Wojciech Popielewski podczas wykładu – Abraham zdecydował się odpowiedzieć na głos Pana, aby być z Panem. Stał się wzorem posłuszeństwa. Wszystko w jego życiu wydarzyło się przez wiarę. Prawdziwa historia rozpoczyna się gdy Bóg wkracza w życie patriarchy. Jego życie i powołanie staje się misją.

Kolejny wykład Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego już za dwa tygodnie. Gośćmi przyszłego odcinka będą: ks. prof. Henryk Witczyk i ks. dr Adam Kubiś. Będzie to wykład z teologii biblijnej.

RIRM 

drukuj