Szwajcaria: Rząd odrzucił prośbę o odwołanie wizyty szefa MSZ Turcji

Szwajcarskie władze federalne odrzuciły w czwartek wniosek władz kantonu Zurych o odwołanie planowanej na niedzielę wizyty szefa tureckiego MSZ Mevluta Cavusoglu w ramach kampanii przed referendum konstytucyjnym w Turcji.

Oceniono, że w związku z wizytą „nie ma zagrożenia bezpieczeństwa, które mogłoby uzasadniać ograniczenia wolności słowa”.

„Obecnie niedzielna wizyta w Zurychu tureckiego ministra spraw zagranicznych nie stanowi szczególnie dużego zagrożenia z punktu widzenia bezpieczeństwa wewnętrznego Szwajcarii – podało w komunikacie MSZ Szwajcarii, stwierdzając, że nie ma powodów, by zakazać wizyty.

W reakcji na tę decyzje władze kantonu, gdzie w niedzielę spodziewany jest Cavusoglu, wyraziły rozczarowanie, ale zapewniły, że dołożą wszelkich starań, by zachować porządek w obliczu spodziewanych masowych demonstracji. Uzasadniając swój wniosek o odwołanie wizyty, władze kantonu powoływały się na kontrowersje, jakie wywołały zapowiedzi przyjazdów przedstawicieli rządu Turcji do Niemiec. Podkreślano, że nie mogą zagwarantować, iż „nawet zakładając dużą liczbę policjantów, wydarzenie przebiegnie w spokoju”.

Z informacji rządu federalnego wynika, że Cavusoglu ma przyjechać do Szwajcarii w niedzielę. Nie przewiduje się żadnych spotkań z przedstawicielami władz. Natomiast w programie szefa dyplomacji Turcji są spotkania z tureckimi konsulami generalnymi oraz przedstawicielami tureckiej wspólnoty w pobliżu lotniska w Zurychu.

W ubiegłym tygodniu wiecowi z udziałem Cavusoglu w Rotterdamie, który miał się odbyć w sobotę, 11 marca, sprzeciwiło się MSZ Holandii. W środę turecki minister sam odwołał przyjazd. Tymczasem w sąsiednich Niemczech, gdzie uprawnionych do głosowania jest ponad 1,4 mln Turków, odwołano już kilka zaplanowanych w ramach kampanii przed referendum wieców z udziałem przedstawicieli rządu Turcji. Decyzje zapadały na szczeblu władz lokalnych; doprowadziły do napięć w stosunkach między Ankarą a Berlinem.

Tureckie referendum 16 kwietnia ma zdecydować o zmianie systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl