fot. PAP/EPA

Premier: UE potrzebuje dogłębnych reform

Unia Europejska potrzebuje dogłębnych reform, refleksji, przywrócenia zasad – przekonywała w czwartek w Brukseli premier Beata Szydło. Nawiązując do reelekcji Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej, polska premier oświadczyła, że nie przyjmuje „prymatu siły nad zasadami”.

„Unia Europejska potrzebuje dzisiaj dogłębnych reform, potrzebuje refleksji, przywrócenia zasad. Ja nie przyjmuję prymatu siły nad zasadami – powiedziałam to bardzo jasno również dzisiaj na sali, gdy rozmawialiśmy o wyborze przewodniczącego Rady Europejskiej” – podkreśliła Beata Szydło na konferencji prasowej.

Jej zdaniem, państwa członkowskie UE muszą „powziąć refleksję, czy chcą, ażeby dla kompromisów, dla różnego rodzaju interesów zamykać i przymykać oczy na najważniejsze i fundamentalne sprawy, czy też będą miały wreszcie odwagę powiedzieć po co i dlaczego tutaj przyjeżdżamy, co ma być przedmiotem naszych obrad, decyzji które podejmujemy”.

„To jest dzisiaj najistotniejsze” – zaznaczyła szefowa polskiego rządu.

Beata Szydło przypomniała, że 25 marca unijni przywódcy zbierają się ponownie na szczycie w Rzymie z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, które zapoczątkowały projekt wspólnej Europy. Europejscy liderzy mają dyskutować o przyszłości UE.

„Jeżeli w Rzymie będzie próba stwierdzenia, że wszystko jest świetnie, że idziemy w dobrym kierunku, może tylko i wyłącznie jakieś drobne, kosmetyczne zmiany, ale poza tym jesteśmy z siebie zadowoleni, nie dostrzegamy problemów, to Unia Europejska będzie trawiona kolejnymi kryzysami” – przestrzegała Beata Szydło.

Donald Tusk został w czwartek ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej. W trakcie szczytu UE w Brukseli odbyło się głosowanie, w którym – jak poinformowały unijne źródła – przeciw wyborowi Tuska była tylko premier Beata Szydło, pozostali unijni przywódcy poparli go.

PAP/RIRM

drukuj