fot. flickr.com

Katastrofa w kopalni miedzi w Turcji

Trzech górników zginęło w wyniku osunięcia gruntu w kopalni miedzi na południowym wschodzie Turcji. 13 górników zostało uwięzionych Trwa akcja ratownicza – poinformowały dziś lokalne władze.    

Według biura gubernatora do katastrofy doszło w prywatnej kopalni w pobliżu miasta Sirvan w prowincji Siirt. Wydobyto już ciało jednego górnika, a ciała dwóch kolejnych zostały zlokalizowane.

Trwa śledztwo w sprawie wypadku, ale najpewniej jego przyczyną były silne opady deszczu. W akcji ratowniczej biorą udział ratownicy z całego regionu.

Wypadki przemysłowe nie są w Turcji rzadkością. Szybkiemu rozwojowi gospodarczego kraju w ciągu ostatniej dekady towarzyszył boom budowlany i dążenie do zaspokojenie rosnących potrzeb energetycznych, co nie zawsze szło w parze ze spełnianiem wymagań dotyczących bezpieczeństwa pracy.

Od lat sytuacja w kwestii bezpieczeństwa w kopalniach, zwłaszcza węgla, pozostawia wiele do życzenia. Do najtragiczniejszej w skutkach katastrofy górniczej w Turcji doszło w maju 2014 roku, gdy w kopalni węgla brunatnego w Somie na zachodzie kraju w następstwie wielkiego pożaru zginęło 301 ludzi.

PAP/RIRM

drukuj