fot. flickr.com

Szansa dla PZL w  Mielcu i Świdniku

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała w Wielkiej Brytanii porozumienie z koncernem Sikorsky w sprawie śmigłowców Black Hawk. Oznacza to, że spółki należące do PGZ będą mogły szeroko uczestniczyć w programie śmigłowców Black Hawk, jeżeli Sikorsky i Polski Zakład Lotniczy Mielec zostaną wybrane przez polski rząd, jako dostawcy floty śmigłowców wielozadaniowych.

Stronami porozumienia jest amerykańska firma Sikorsky, jej spółka – córka PZL Mielec i Polska Grupa Zbrojeniowa. Nowe porozumienie wiąże się z międzynarodową obsługą śmigłowców Black Hawk. Miałaby ona objąć konserwację, naprawy i remont śmigłowców, oraz rozwój i kooperację produkcyjną.

Podpisane porozumienia to dobry krok – mówi Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec.

– To porozumienie daje możliwość na głęboką współpracę z polskimi firmami i mówi o tym, że śmigłowiec produkowany w PZL w Mielcu może być produkowany przy współpracy z tymi firmami. Poszerza ofertę i jednocześnie angażuje jeszcze bardziej polski przemysł w produkcję tego śmigłowca – zaznacza Janusz Zakręcki.

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie wspierać pozycję śmigłowca wielozadaniowego Black Hawk w Polsce, jak i na potencjalnych rynkach eksportowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

To wielka szansa dla Polski – podkreśla Marian Kokoszka – przewodniczący Związków Zawodowych PZL Mielec.

– Przede wszystkim jest to realizacja deklaracji, którą wcześniej składali Amerykanie. Z punktu widzenia gospodarczego i technicznego daje wiele szans dla polskiej grupy zbrojeniowej, ale również dla PZL Mielec – podkreśla Marian Kokoszka.

Porozumienie to dla Mielca również ogromna szansa na odzyskanie miejsc pracy w Polskich Zakładach Lotniczych. Teraz wszystko zależy od decyzji polskiego rządu w sprawie zamówienia śmigłowców Black Hawk produkowanych przez PZL Mielec. Poprzedni rząd PO-PSL chciał, aby na jednej konstrukcji przygotować śmigłowiec do różnych rodzajów wojsk.

Jak zapowiedział Marian Kokoszka –  przewodniczący „Solidarności” Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu – jeśli MON chce wykorzystać w pełni środki finansowe przewidziane w tegorocznym budżecie na zakup śmigłowców wielozadaniowych, to wstępne decyzje muszą być podjęte jeszcze w sierpniu.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj