fot. PAP

SP chce zachować większościowy pakiet Grupy Lotos S.A.

Solidarna Polska złożyła w Sejmie projekt ustawy o zachowaniu przez państwo większościowego pakietu akcji Grupy Lotos S.A. Wcześniej Sejm odrzucił obywatelski projekt takiej ustawy, pod którym podpisało się 156 tys. obywateli.

Grupa Lotos to druga co do wielkości firma petrochemiczna w Polsce. W tej giełdowej spółce głównym udziałowcem jest Skarb Państwa, który ma ponad 53 proc. akcji.

– Chcemy zobowiązać polski rząd do tego, aby miał przynajmniej 51 proc. tego udziału i aby to, było zagwarantowane w ustawie. Dzisiaj spółka Lotos jest wśród spółek, które chronią bezpieczeństwo energetyczne. Jest jedną z dużych firm na północy, która do 22 grudnia 2011 roku była jeszcze do prywatyzacji. W pewnym momencie odstąpiono od tego. Jednak dalej walczymy o to, aby ta firma miała taką pozycję wśród gwarancji przez Skarb Państwa – powiedział poseł Józef Rojek, członek sejmowej Komisji Skarbu.

Poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska, akcentował że jest to kolejny projekt ustawy o zachowaniu większościowego pakietu.

– Spodziewamy się także prywatyzacji PKL. Zgłosiliśmy w tej sprawie projekt ustawy o zachowaniu pakietu kontrolnego przez Skarb Państwa. Zgłosiliśmy również podobny projekt w przypadku firmy Azoty Puławy, Azoty Tarnów, Azoty Kędzierzyn-Koźle. Obawiamy się, że rząd będzie chciał prywatyzować te przedsiębiorstwa. Wyrażamy obawę, że przy tej polityce prywatyzacyjnej, w której rząd łata dziury budżetowe, wyprzedając srebra rodowe – firmy, które były budowane przez pokolenia dziesiątki lat tak naprawdę za chwilę już nic nie będzie w rękach polskich. Wszystko będzie w rękach kapitału międzynarodowego, kapitału zagranicznego. Do tego nie wolno doprowadzić – podkreślił poseł Arkadiusz Mularczyk.

RIRM

drukuj