Słowacja: spotkanie grup V4 i NB8

Bezpieczeństwo energetyczne i sytuacja na wschodzie Ukrainy były głównymi tematami spotkania szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej oraz państw nordyckich i bałtyckich zrzeszonych w grupie NB8. Spotkanie odbyło się w piątek w słowackim Szczyrbskim Jeziorze u podnóża Tatr.

„Mieliśmy bardzo dobrą rozmowę o tym, co najważniejsze dla nas, czyli bezpieczeństwo energetyczne – jak zdywersyfikować dostawy gazu, jak nie być zakładnikiem politycznych decyzji. Rozmawialiśmy o interkonektorach, jako pomyśle na energetyczną solidarność i wsparcie między krajami” – powiedział minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Jak dodał, po zakończeniu budowy terminala LNG w Świnoujściu, Polska będzie bardzo ważnym partnerem dla naszych południowych sąsiadów, jeżeli chodzi o dywersyfikację gazu.

„Pracujemy nad interkonektorami na granicy z Czechami i Słowacją, żeby dostarczany do Polski gaz, był gwarantem dywersyfikacji w całej środkowej Europie” – podkreślił minister SZ.

Podczas spotkania szefowie dyplomacji rozmawiali także o sytuacji na wschodzie Ukrainy. Przedstawiciele państw V4 i NB8 są zgodni co do utrzymania sankcji nałożonych na Rosję.

„Rozmawialiśmy o kolejnych sankcjach dla Rosji. Chcemy utrzymania obecnych sankcji, ponieważ nic nie zmieniło się na Ukrainie. Polityka rosyjska nie zmieniła się na tyle, abyśmy mogli mówić o zawieszeniu czy złagodzeniu sankcji” – powiedział Schetyna.

Jak dodał, wypracowane stanowisko będzie przedstawione w poniedziałek w Brukseli.

Polski minister wyraził zadowolenie, że w spotkaniu, oprócz przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej, brali udział szefowie dyplomacji państw nordyckich i bałtyckich zrzeszonych w grupie NB8 (Nordic-Baltic Eight) – oprócz państw należących do UE są w niej Islandia i Norwegia, które wspierają działania grupy.

Podczas spotkania była także poruszana sprawa stacjonowania wojsk amerykańskich w krajach bałtyckich.

 „Kraje bałtyckie stanowią flankę NATO wysuniętą najbardziej na wschód. Wsparcie amerykańskie na tym terenie jest pewnym symbolem” – zaznaczył Schetyna.

Podkreślił, że podczas szczyt NATO w Warszawie w 2016 r. będą wprowadzone wszystkie ustalenia ubiegłorocznego szczytu Sojuszu w Newport w Walii.

 „Jesteśmy dumni, że to właśnie w Warszawie odbędzie się szczyt, który da gwarancje bezpieczeństwa całej Europie i wprowadzi NATO na jeszcze wyższy poziom zaawansowania i wzajemnego zaufania” – zadeklarował minister.

Pytany o pomysł utworzenia armii europejskiej, Schetyna odparł, że to na razie pewna wizja przyszłości.

„My opowiadamy się za jeszcze lepszą współpracą krajów UE w ramach NATO, jak lepiej koordynować swoje wysiłki, lepiej się angażować czy prowadzić wspólne ćwiczenia. Na dzisiaj najważniejsze jest wzmocnienie NATO i obecność wojsk sojuszu na wschodniej flance” – ocenił.

Jak zauważył, jest nowa sytuacja, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Europie.

 „Musimy z obecnej sytuacji na wschodzie kontynentu wyciągać wnioski i podjąć stosowne decyzje” – dodał szef MSZ.

O utworzenie wspólnej armii europejskiej zaapelował do krajów UE na łamach „Welt am Sonntag” szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy – Polski, Czech, Słowacji i Węgier. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele państw nordycko-bałtyckich (NB8), czyli szefowie dyplomacji Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Norwegii, Szwecji.

PAP/RIRM

drukuj