Sejm i Senat zapowiadają współpracę z prezydentem ws. sądownictwa

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zadeklarował, że izba wyższa parlamentu będzie współpracować z prezydentem przy reformie wymiaru sprawiedliwości. Taką samą deklarację złożył dziś w imieniu rządu jego rzecznik Rafał Bochenek.

Senat będzie z prezydentem ściśle współpracować w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości, a także w kwestii referendum dot. konstytucji, które zapowiedział Andrzej Duda.

– Będziemy oczywiście współpracować z panem prezydentem. Zależy nam na tym, żeby społeczeństwo mogło wypowiedzieć się w debacie w dyskusji – zaznaczył Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

Polityk przyznał, że przewidywał inny rozwój wypadków w sprawie reformy sądownictwa.

– Byłbym nieuczciwy, gdybym powiedział, że nie byłem zaskoczony decyzją pana prezydenta, ale to jest już historia. Będziemy robili wszystko, żeby zmienić wymiar sprawiedliwości, żeby on był dla Polek i Polaków – mówił Stanisław Karczewski.

Rada Ministrów także jest gotowa na współprace z prezydentem – zadeklarował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

– Jesteśmy zdeterminowani do tego, aby przeprowadzić reformę wymiaru sprawiedliwości. Jesteśmy gotowi do współpracy w przygotowaniu nowej ustawy, która ma zreformować wymiar sprawiedliwości, ale mamy jasno określone cele – akcentował rzecznik rządu.

Po pierwsze, chodzi o zmiany personalne w wymiarze sprawiedliwości. Po drugie, większa demokratyczna kontrola nad sądownictwem. Po trzecie, większa odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów.

– Dzisiaj odpowiedzialności w tym środowisku nie ma żadnej. Wszelkie postępowania dyscyplinarne były umarzane, albo prowadzone w taki sposób, że się przedawniały. Osoby, które łamały prawo i dopuszczały się nadużyć nie były pociągane do odpowiedzialności. Nie były wyciągane wobec nich żadne konsekwencje – powiedział Rafał Bochenek.

Zdaniem rzecznika rządu bez racjonalnej i całościowej zmiany w wymiarze sprawiedliwości nigdy w Polsce nie będzie normalnie. Rafał Bochenek przypomniał, że 70 proc. Polaków chce reformy sądownictwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj