fot. flickr.com

Rząd: Polska realizuje postanowienia TS UE ws. Puszczy Białowieskiej

Polska realizuje postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Puszczy Białowieskiej. Strona polska przekazała Komisji Europejskiej pismo w tej sprawie. 20 lutego rzecznik generalny unijnego Trybunału ma wydać opinię dot. sporu między Polską a KE co do sposobu ochrony puszczy.

Sędziowie Trybunału Sprawiedliwości UE orzekli w listopadzie ub. r., że Polska ma natychmiast zaprzestać wycinki w puszczy. Rząd zapewnił, że nie prowadzi żadnych działań z zakresu aktywnej gospodarki leśnej. Drzewa mogą być wycinane jedynie w miejscach, gdzie jest to niezbędne do zachowania bezpieczeństwa publicznego.

Dziwi mnie pewna newsowość tego tematu. Polska zawsze stosowała się do prawa UE – powiedział prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

Wykonywała wszelkie zadania związane z zadaniami ochronnymi zbieżnymi równocześnie z bezpieczeństwem publicznym. Bardzo się cieszę, że dalej będzie to tak samo kontynuowane. Cieszę się, że sytuacja, która jest w tej chwili, jest próbą doprowadzenia do tego, żeby prawo było respektowane. Jest to wielka szansa dla Polski, polskiej nauki i polskiej szkoły ochrony przyrody – wskazał prof. Jan Szyszko.

Gdyby Komisja Europejska uznała, że Polska nie przestrzega jednak w pełni swoich zobowiązań, może wydać nakaz zapłaty kary. Za złamanie zakazu grozi nawet 100 tys. euro grzywny dziennie.

RIRM

drukuj