fot. flickr.com

Rozwój e-administracji: Polska krok po kroku zmierza w kierunku cyfrowego państwa

Rośnie liczba użytkowników e-administracji. Większe możliwości przyciągają coraz więcej zainteresowanych. Od 23 kwietnia, by odebrać na poczcie list polecony, nie będziemy potrzebowali dowodu. Wystarczy aplikacja. Zaraz po świętach resort cyfryzacji rusza też z nową propozycją: mPojazd.

W tym roku padł rekord PIT-ów złożonych przez internet. Ok. 5,5 mln osób ma konto na platformie ePUAP.

– Wiele takich rzeczy, o których już nawet nie myślimy, że są formą cyfryzacji, wchodzi w nasze życie. Choćby to, że możemy złożyć wniosek o „500 plus” przez system bankowy, że mamy e-dzienniki w szkołach – akcentuje Małgorzata Popławska, ekonomista.

Rośnie też liczba użytkowników Profilu Zaufanego. W 2015 roku było to 350 tys.

– Dzisiaj to jest blisko 3 mln 400 tys. Ten przyrost w ciągu roku to jest 2 mln użytkowników – podkreśla Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Polska krok po kroku zmierza w kierunku cyfrowego państwa.

– Tak naprawdę o cyfrowym państwie będziemy mówili wtedy, kiedy z tych usług będzie korzystało 50, 60 proc. obywateli – wskazuje szef resortu cyfryzacji.

Dziś – jak mówi minister Marek Zagórski – to niewiele ponad 10 proc. Za kraj najbardziej zaawansowany cyfrowo uchodzi Estonia – podkreśla ekonomista Małgorzata Popławska.

– Tam możemy nawet zagłosować przez internet, możemy wyrobić sobie dowód, paszport nie wychodząc z domu – wskazuje.

W przypadku cyfryzacji Polska nie ściga się jednak z innymi państwami, ale z oczekiwaniami użytkowników.

– Głównym narzędziem do korzystania ze świata cyfrowego jest smartfon – podkreśla minister cyfryzacji.

Dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych. Bo to właśnie ich przyzwyczajenia wyznaczają kierunek pracy resortu cyfryzacji. Stąd – z myślą właśnie o użytkownikach smartfona – powstała aplikacja mObywatel.

Od 23 kwietnia przy pomocy aplikacji będziemy mogli potwierdzić swoją tożsamość na poczcie.

– Kiedy będziemy chcieli odebrać list polecony, możemy iść bez dowodu – wskazuje min. Marek Zagórski.

Aplikacja jest stopniowa udoskonalana. Zaraz po świętach rusza usługa mPojazd. Przez smartfon będziemy mogli okazać dowód rejestracyjny pojazdu i ubezpieczenie. Kolejna propozycja dotyczy szkół.

– Są już legitymacje szkolne, tam gdzie szkoły się na to zdecydowały, a właściwie zdecydowało się już na to kilkaset szkół w Polsce – mówi szef resortu cyfryzacji.

Ma być prościej, szybciej i – co najważniejsze – bezpiecznie. To główne wyzwanie, któremu musi sprostać resort cyfryzacji – mówi ekonomista Małgorzata Popławska.

– Pamiętajmy, że w tych systemach są wszystkie nasze dane osobowe, wszystkie dane, które np. mogłyby nieuczciwym osobom umożliwić tzw. kradzież tożsamości, wzięcie kredytu – akcentuje.

Dlatego do sprawy bezpieczeństwa ministerstwo podchodzi priorytetowo.

– Jeżeli kiedykolwiek, jakkolwiek widzimy, że istnieje jakieś zagrożenie dla systemów – tak się raz zdarzyło – kiedy nie byliśmy pewni, co się dzieje. Zanim znaleźliśmy źródło problemów, podjęliśmy decyzję o czasowym wyłączeniu systemów – relacjonuje min. Marek Zagórski.

To wszystko buduje zaufanie do państwa. Powstaje spójny system, w którym zazębiają się trzy filary: e-dowody, Profil Zaufany i aplikacja mObywatel. Całość pozwala zaoszczędzić czas. Tak, by było go więcej na to, co najważniejsze – przypomina resort cyfryzacji:


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl