Wrocław: Prawie 1400 woluminów sakralnych udostępniono w internecie

Prawie 1400 woluminów znajdujących się w zasobach Biblioteki Kapitulnej we Wrocławiu zostało zdigitalizowanych i udostępnionych w internecie. Chodzi m.in. o pochodzące z XV wieku inkunabuły oraz wydania Pisma Świętego i druki z warsztatu Jana Gutenberga.

Jak poinformował w piątek na konferencji prasowej rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej ks. Rafał Kowalski, proces skanowania i digitalizacji trwał od listopada 2017 r., a wraz z budową specjalnej strony internetowej kosztował 3 mln zł.

„Starodruki, wśród których były zarówno niewielkie zeszytowe broszury jak i księgi liczące ponad tysiąc kart, trzeba był przed skanowaniem przygotować i odpowiednio opisać. Pomiędzy kartami znajdowano m.in. zakładki oraz suszone liście” – powiedział ks. Rafał Kowalski.

Dodał, że po skanowaniu nadano księgom sygnatury, a następnie oprawiono w specjalne, bawełniane, bezkwasowe karty, dzięki którym będzie możliwe bezpieczne ich przechowywanie w magazynie.

Dyrektor Biblioteki Kapitulnej ks. Jerzy Witczak poinformował, że wśród zeskanowanych zbiorów są m.in. trzy księgi wydrukowane w Moguncji na warsztacie Jana Gutenberga. Najstarsza z nich, wydrukowana w 1460 r., to dzieło napisane przez Mateusza z Krakowa zatytułowane „Dialog rozumu i sumienia o częstej komunii świętej”.

„Większość dzieł z XV wieku to inkunabuły. Mamy ciekawe wydania Pisma Świętego, w których ilustracje to drzeworyty bardzo ładne zdobione. Teraz każdy może je podziwiać przez internet. Na niektórych stronach są również poczynione ręcznie notatki, zatem oglądający mogą spróbować je rozszyfrowywać, ale nie będzie to łatwe” – powiedział ks. Jerzy Witczak.

Wśród zeskanowanych dzieł są m.in. wydania Pisma Świętego z tłumaczeniami na jidysz i arabski, komentarze biblijne, żywoty świętych, Kronika Świata. Zasoby biblioteki można oglądać na specjalnej stronie www.silesiasacra.pl

Dostępny jest tam pełny katalog dzieł oraz wszystkie strony druków i woluminów, które można tez oglądać w powiększeniu.

PAP/RIRM

drukuj