Niebezpieczeństwo fake newsów przed wyborami
Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed próbami wpływania na wynik wyborów poprzez dezinformację w Internecie.
Choć polski system informatyczny związany z wyborami jest w pełni bezpieczny, problemem są nasilające się próby rozpowszechniania tzw. fake newsów.
Nieprawdziwe informacje publikowane w internecie mogą wpływać na decyzje wyborców. Za takimi działaniami mogą stać konkretne grupy reprezentujące często interesy rozbieżne z interesem Polski.
W tym celu powstał portal www.bezpiecznewybory.pl. Tam, obok badań i raportów, znajdziemy praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak ustrzec się przed atakami dezinformacji.
– Bezpieczeństwo wyborów ma w coraz większym stopniu ten aspekt i problem polegający na próbie manipulowania opinią publiczną poprzez produkowanie oraz rozpowszechnianie wszelkiego rodzaju nieprawdziwych informacji, czyli tzw. fake newsów. To jest ważny element, dostrzegany nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Musi rozgraniczyć dwie rzeczy, dlatego że z jednej strony mówimy o bezpieczeństwie samego procesu głosowania, i tutaj jesteśmy w pełni bezpieczni, a z drugiej strony to wpływanie na opinię publiczną – powiedział minister Marek Zagórski.
Dyskusja na temat prób siania dezinformacji przed wyborami wpisuje się w zainaugurowane dziś polskie obchody Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa.
Tegorocznymi tematami przewodnimi ECSM są cyberhigiena i nowoczesne technologie, w tym związane z nimi wyzwania, np. fake newsy.
Zuzanna Dąbrowska/RIRM