Przedłużono proces negocjacji ws. sprzedaży kopalni Brzeszcze

Proces negocjacji z oferentami dot. sprzedaży kopalni Brzeszcze przedłuży się o dwa-trzy dni – poinformowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Pierwotnie umowa sprzedaży miała zostać podpisana 25 września.

Wstępne oferty na kupno kopalni Brzeszcze złożyły: Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu – RSG i należąca do Michała Sołowowa FTF Columbus.

Negocjacje z oferentami trwają od połowy miesiąca. Obecnie dyskutowane są sprawy wielkości zatrudnienia i kwestie socjalne, a także problemy dotyczące wielkości przyszłych inwestycji i poziomu produkcji. Spółka Restrukturyzacji Kopalń zaprosiła dziś związkowców do udziału w trójstronnym spotkaniu, na którym miał być omówiony i przedstawiony stan negocjacji.

Sztab Protestacyjno-Strajkowy Kompani Węgla Kamiennego Brzeszcze odmówił udziału w takim spotkaniu i czeka na zakończenie negocjacji – poinformował Stanisław Kłysz, przewodniczący „S” w kopani Brzeszcze.

Wczorajsze zaproszenie jest niczym innym, jak kolejną próbą wciągnięcia nas w proces negocjacji, który jest w gestii powołanego zespołu. Nie chcieliśmy uczestniczyć w tym zespole, ponieważ my nie jesteśmy stroną, która może zabierać głos, albo decydować o wyborze lub nie wyborze. Bylibyśmy tam tylko słuchaczami. Dlatego nie chcemy uczestniczyć w czymś, co jest tak naprawdę farsą, żeby później nas posądzono, że przecież uczestniczyliście w zespole i podjęto taką, czy inną decyzję. Jesteśmy gotowi się spotkać po zakończeniu negocjacji i z zarządem, który nam przedstawi przebieg negocjacji, a później z ewentualną firmą wybraną do negocjacji tych spraw pracowniczych – tłumaczy Stanisław Kłysz.

Kandydatka PiS-u na premiera poseł Beata Szydło mówi, że nawet jeśli rząd w najbliższym czasie ogłosi swój sukces ws. kryzysu w górnictwie, to będzie to o dziewięć miesięcy za późno.

Przypuszczam, że w najbliższych dniach rząd ogłosi jako sukces pewne rozwiązania dotyczące powołania nowej Kompanii czy też sprzedaży, znalezienia inwestorów dla takich kopalni, jak np. kopalnia Brzeszcze. Tyle tylko, że jeżeli państwo wczytają się w szczegóły tych rozwiązań, to pewnie zobaczymy po jakimś czasie, że to tylko i wyłącznie PR-owska zagrywka po to, żeby pokazać, że do 30 września wywiązaliśmy się ze zobowiązań. Zmarnowano 9 miesięcy w 2015 roku. W styczniu były podpisane porozumienia. Do końca września, jeżeli cokolwiek zostanie ogłoszone, to będzie to ogłoszone o 9 miesięcy za późno. Taka jest dziś rzeczywistość – wskazuje Beata Szydło.

Wiceprezes PiS-u dodała, że górnictwo potrzebuje dziś realnych rozwiązań problemów dla górnictwa, co ma zakładać program przygotowywany przez jej partię we współpracy z ekspertami i stroną społeczną.

Rząd ma czas do końca miesiąca, by wywiązać się ze styczniowego porozumienia. Do jego podpisania doszło po fali protestów na Śląsku. Porozumienie oprócz zbycia kopalnia Brzeszcze przewiduje, m.in. utworzenie Nowej Kompanii Węglowej. W jej struktury ma trafić większość zakładów Kompanii Węglowej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl