Prokuratura chce przedłużenia śledztwa ws. zabójstwa Papały

Łódzka prokuratura apelacyjna, prowadząca śledztwo ws. zabójstwa b. szefa policji gen. Marka Papały złożyła wniosek o przedłużenie postępowania – poinformował we wtorek rzecznik prokuratury Jarosław Szubert.

Ostatnio postępowanie było przedłużone do końca października. Rzecznik dodał, że prawdopodobnie za trzy, cztery tygodnie powinna być znana opinia biegłych dotycząca nagrania z miejsca zabójstwa Papały, na którym widać niezidentyfikowany przedmiot leżący na dachu samochodu ofiary. Według portalu tvn24.pl, który jako pierwszy poinformował m.in. o nagraniu, przedmiot ten wygląda jak łuska naboju.

Jak powiedział Szubert na filmie widać, że przedmiot leży w okolicy środkowej części dachu i wyraźnie odbija się od niego światło. „Nigdy w czasie śledztwa nie natrafiliśmy na niego, ani na jakikolwiek dokument potwierdzający, że ten przedmiot został zabezpieczony” – powiedział rzecznik. Dodał, że zdaniem śledczych może on mieć istotne znaczenie z punktu widzenia przebiegu zdarzenia.

Łódzcy prokuratorzy poprosili o opinię w sprawie niezidentyfikowanego przedmiotu Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak mówił Szubert „ta opinia ABW zawiera pewną informację”. Dodał jednak, że jednocześnie Agencja wskazała śledczym możliwości techniczne, którymi ona nie dysponuje, a które pozwolą m.in. na poprawienie jakości obrazu. „Dlatego zwróciliśmy się do odpowiedniej instytucji, która takimi możliwościami technicznymi dysponuje.

Zleciliśmy specjalistyczną opinię i czekamy na jej wyniki, które powinny być znane za trzy, cztery tygodnie” – mówił. Rzecznik łódzkiej PA poinformował również, że śledczy znaleźli jeszcze nieznany i niezbadany dowód rzeczowy w postaci dwóch guzików z koszuli generała. Jak mówił, w połowie 2010 r. prokuratorzy otrzymali zgodę ministra spraw wewnętrznych na zapoznanie się z materiałami operacyjnymi policji dotyczącymi śmierci Papały.

„Tego było kilkaset tomów. My to wszystko przejrzeliśmy. W ubiegłym roku – już na koniec – przeglądając w Komendzie Głównej Policji różne pudełka, w których znajdowały się różne rzeczy związane ze sprawą, znaleźliśmy torebkę foliową, w której znajdowały się dwa guziki ze śladami krwi, i kartkę z informacją, że są to guziki od koszuli Marka Papały” – powiedział Szubert.

Zaznaczył, że to kolejny element, który nie jest opisany w protokołach. Nie wiadomo, gdzie zostały znalezione, w jaki sposób zabezpieczone. Według niego można sobie wyobrazić kilka sytuacji, w których guziki zostały oddzielone od koszuli, a które mogą mieć znaczenie dla śledztwa. Teraz – jak twierdził – można jedynie domniemywać różnego rodzaju wersję.

Jak powiedział, gdyby takie „znalezisko” zostało opisane w sposób właściwy, to mogłoby mieć one duże znaczenie dla sprawy. Gen. Marek Papała, były już wówczas komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. W toku śledztwa rozpatrywano 11 wersji. Sprawę prowadziła Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

W 2009 r. jej śledczy skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi Z. „Słowikowi” i Ryszardowi Boguckiemu zarzucając im. m.in. nakłanianie do tego mordu. Pod koniec lipca tego roku warszawski sąd uniewinnił Boguckiego i „Słowika” od zarzutów nakłaniania do zabójstwa generała. Sąd krytycznie ocenił wiele działań organów ścigania w sprawie, a dowody uznał za „kruche”.

Zanim jednak to się stało, w 2009 r. warszawskiej prokuraturze odebrano resztę wątków sprawy i śledztwo przeniesiono do Łodzi. Prowadzi je specjalny zespół prokuratorów i policyjna grupa śledcza, w skład której wchodzą funkcjonariusze biura kryminalnego, CBŚ i biura wywiadu kryminalnego KGP. W kwietniu ub.r. łódzka prokuratura apelacyjna poinformowała, że do zabójstwa b. szefa policji doszło w wyniku napadu rabunkowego z użyciem broni palnej, a sprawcy zamierzali ukraść – należący do niego samochód daewoo espero.

Podczas napadu jeden z mężczyzn miał oddać do Papały śmiertelny strzał. Zarzuty zabójstwa usłyszeli dwaj podejrzani: Igor M., pseud. Patyk (wcześniej Igor Ł.) i Mariusz M. Według śledczych o ich udziale w zabójstwie zeznał świadek koronny Robert P. – człowiek z gangu „Patyka”. Obaj są aresztowani. Grozi im dożywocie. Inne zarzuty w tej sprawie usłyszało trzech kolejnych członków grupy – bracia Robert i Dariusz J. są podejrzani m.in. o usiłowanie napadu rabunkowego, a Tomasz W. ma zarzuty związane z przestępczością samochodową. Ta trójka opuściła już areszt.

Równolegle z głównym śledztwem dotyczącym zabójstwa gen. Papały łódzka PA prowadzi śledztwo ws. utrudniania tego postępowania. Jego celem jest ustalenie, czy w okresie od 25 czerwca 1998 r. do 2009 r. miały miejsce nieprawidłowości mogące nosić znamiona utrudniania śledztwa, a jeżeli tak, to kto jest odpowiedzialny za ewentualnie stwierdzone uchybienia. Nikomu na razie nie przedstawiono zarzutów.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl