Olsztyn. W sprawie drona prokuratura wszczęła śledztwo dot. szpiegostwa

W sprawie drona rozbitego pod Kętrzynem (woj. warmińsko-mazurskie) Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła w piątek śledztwo dot. szpiegostwa. Czynności prowadzić będzie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – podał PAP rzecznik prokuratury Krzysztof Stodolny.

Bezzałogowy statek powietrzny rozbił się we wtorek około 30 kilometrów od granicy polsko-rosyjskiej we wsi Mała Różanka. Właściciel posesji, na którą spadł dron, zawiadomił Warmińsko-Mazurską Straż Graniczną. Ta zabezpieczyła urządzenie i przekazała w czwartek sprawę Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie.

Jak podał w komunikacie prokurator Stodolny, w piątek prokuratura po przeanalizowaniu materiałów otrzymanych od straży granicznej wszczęła śledztwo w sprawie „zaistniałego podejrzenia brania udziału w sierpniu 2017 r. w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez zbieranie informacji wywiadowczych przy pomocy statku powietrznego typu dron na terenie powiatu kętrzyńskiego”, co jednocześnie naruszało przepisy dotyczące ruchu lotniczego.

Dodał, że śledztwo w sprawie zostało powierzone olsztyńskiej delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przestępstwo szpiegostwa zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego, nie jest możliwe udzielenie innych informacji w tej sprawie – podała prokuratura.

Według lokalnych mediów, z nieoficjalnych informacji wynika, że na dronie, który rozbił się w Nowej Różance, znajdowały się rosyjskie napisy. Nie wiadomo jednak, czy należy on do wojska, czy może do przemytników, których w rejonie granicy z Obwodem Kaliningradzkim nie brakuje. Przez niektóre źródła urządzenie łączone jest też z przygotowaniami do wielkich manewrów wojskowych na Białorusi, które mają się odbyć w połowie września.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl