fot. wikipedia

Prezydent Abbas zaprzysiągł palestyński rząd jedności 

Prezydent Mahmud Abbas zaprzysiągł w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu palestyński rząd jedności. Izrael wzywa społeczność międzynarodową do nieuznawania tego rządu.

W ubiegłym tygodniu palestyńskie frakcje Fatah i Hamas – kontrolujący Strefę Gazy- porozumiały się i poinformowały, że stworzą wspólny, przejściowy rząd. W ten sposób, po siedmiu latach rozłamu, Palestyńczycy z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy mają mieć te same władze.

Nowa administracja palestyńska powinna być w założeniach wolna od afiliacji politycznych. W sobotę Abbas potwierdził, że rząd będzie złożony z technokratów i osób niezależnych. Podkreślał, że ministrowie nie będą członkami ani Hamasu, ani Fatahu. Po ceremonii zaprzysiężenia Abbas ogłosił „koniec podziału, który wyrządził katastrofalne szkody naszej sprawie”.

Izrael i Zachód uznają Hamas za organizację terrorystyczną i nie utrzymują z nim oficjalnych kontaktów. To palestyńskie ugrupowanie w przeszłości wielokrotnie nawoływało do zniszczenia państwa żydowskiego.

PAP/RIRM

drukuj