Prezydent A. Duda: morze jest wielkim wyzwaniem dla Polski

W Pucku odbyły się uroczystości z okazji 96. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. W wydarzeniu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

Na rynku w Pucku prezydent Duda został powitany przez kompanię reprezentacyjną Marynarki Wojennej. Następnie w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny i ludzi morza. Po nabożeństwie jego uczestnicy przeszli do portu rybackiego.

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu zaznaczył, że wielkim wyzwaniem dla to, by Polska rzeczywiście korzystała z morza. Dodał, że do tego potrzeba silnej i sprawnej Marynarki Wojennej, dobrze działających portów i stoczni, które znów będą mogły produkować statki.

– Trzeba sobie powiedzieć, że po tych wszystkich trudnych latach coś zaczyna drgać. Mamy powrót do produkcji stoczniowej. Na razie tej specjalistycznej, ale wierzę, że dzięki synergii biznesu prywatnego, samorządu, ale także polskiego państwa, które będzie to wspierało, polski przemysł stoczniowy się odbuduje. W Gdańsku, w Gdyni i w Szczecinie i – daj Boże – jeszcze w Elblągu, że będziemy znowu budowali statki i staniemy się w tym zakresie światową potęgą, że Polskie porty będą znaczącymi punktami na mapie przewozów oceanicznych i morskich na świecie – powiedział prezydent Andrzej Duda.

10 lutego 1920 r. generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza platynowy pierścień – symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku.

Po południu prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 90. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich.

Z tej okazji w Teatrze Muzycznym zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta, podczas której prezydent wygłosił przemówienie.

Tu zawsze mieszkali ludzie wolni; którzy znali swoją wartość i rozumieli swoją godność – powiedział prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że w trakcie swojej 90-letniej historii Gdynia była kolebką „Solidarności”.

„To tu ludzie żądający uczciwości i zwykłej sprawiedliwości protestowali w 1970 r. i napotkali brutalny opór ze strony władzy ludowej” – mówił prezydent.

Andrzej Duda przyznał, że 90 lat miasta w państwie, które istnieje od 1050 lat, można uznać za krótką historię, ale, jak przypomniał, w 1920 r. w miejscu, gdzie ono powstało, mieszkało 400 osób; w 1939 r. – 127 tysięcy, a dziś liczba mieszkańców Gdyni to prawie 250 tysięcy. „Które miasto w Polsce na przestrzeni 90 lat może się poszczycić takim wynikiem? Odpowiedź jest prosta: myślę, że żadne” – ocenił Andrzej Duda.

Jak przypomniał prezydent, w 1920 r., sześć lat przed nadaniem Gdyni praw miejskich, doszło w Pucku do symbolicznych Zaślubin Polski z Morzem przez wrzucenie do morza platynowego pierścienia przez dowódcę Frontu Pomorskiego generała Józefa Hallera.

„Było to państwo wtedy, w 1920 r., bardzo biedne – zniszczone wojnami, cały czas jeszcze niepokojone, o niestabilnych granicach. Ale już wtedy podejmowano ważne decyzje. Już wtedy myślano, jak temu państwu zapewnić rozwój, jak uczynić je państwem silnym, bezpiecznym i nowoczesnym” – mówił prezydent.

Podczas sesji przyznano tytuł honorowy obywatela miasta Gdyni poecie i pisarzowi Ernestowi Bryllowi.

 

 

RIRM/TV Trwam News/PAP

drukuj