Pikieta rolników w Szczecinie

Rolnicy z woj. zachodniopomorskiego zapowiadają na dziś pikietę w Szczecinie. Na ulicach miasta ma pojawić się kilkadziesiąt ciągników i maszyn rolniczych – mówi przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego Edward Kosmal.

Udział w proteście zapowiedziało kilkudziesięciu gospodarzy. Odbędzie się on przed urzędem wojewódzkim w Szczecinie o godz. 14. Wcześniej, w południe ruszy kolumna ciągników. W ten sposób chcą solidaryzować się z manifestującymi w Warszawie. Szczecinianie podkreślają także, że ich postulaty także nie są realizowane przez rząd – w tym m.in. te dot. kwestii obrotu ziemią rolną. Złe nastroje potęguje katastrofalna sytuacja na rynku zbóż, która prowadzi do zapaści ekonomicznej. Edward Kosmal, przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego, zwraca uwagę na problem wyprzedawania polskich gruntów:

– Chodzi o powstanie komisji dialogu społecznego. Domagamy się spotkania z panem premierem i o dziwo informacja jest taka, że pan premier podjął decyzję o intensywnej wyprzedaży polskiej ziemi, czyli zwiększenie sprzedaży. I teraz wszystkie działania agencji idą w kierunku wyprzedaży. Nie są odwołane przetargi, blokują je, nie dopuszczają do nich. Uważam, że tutaj komunikacja pomiędzy rolnikami jakby zastygła i o dziwo izba rolnicza wtóruje agencji, że wszystko jest dobrze, a rzeczywistość okazuje się zgoła inna – stwierdził Edward Kosmal.

Przewodniczący Edward Kosmal powiedział też, że rolnicy będą protestowali, ponieważ porozumienia zawarte na początku roku z ministrem rolnictwa dotyczące obrotu ziemią rolniczą nie są do końca realizowane.

Do tego dochodzi katastrofalna sytuacja na rynku zbóż, która doprowadza nas do zapaści ekonomicznej – dodał Edward Kosmal.

Jednym z głównych postulatów jest także spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem. Rolnicy chcą ochrony przed nieuczciwą konkurencją w rolnictwie oraz stworzenia warunków do jego rozwoju.

Kosmal powiedział, że rolnicy domagają się zabezpieczenia przed skutkami spekulacji rynkowych, które – jak mówił – miały wystąpić podczas tegorocznych żniw, planu dotyczącego produkcji i wykorzystania biopaliw, prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej oraz zakładów przetwórczych Skarbu Państwa, tak aby rolnicy tworzący zaplecze surowcowe mogli przejąć ich pakiet większościowy, a także warunków do rozwoju sprzedaży bezpośredniej.

Rolnicy chcą także rozwiązań umożliwiających kontrole obrotu gruntami i wspieranie rodzinnego charakteru gospodarstw po 2016 r., przywrócenia dzierżawy jako pełnoprawnej formy gospodarowania gruntami. Domagają się również rezygnacji z projektu przywrócenia możliwości wyłączenia 30 proc. gruntów z dzierżaw w zamian za prawo wykupu pozostałych 70 proc. po cenie ustalonej przez rzeczoznawcę.

Zachodniopomorscy rolnicy popierają rozpoczynające się w środę Ogólnopolskie Dni Protestu, organizowane przez NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Od 5 grudnia 2012 r. do 19 lutego 2013 r. rolnicy protestowali w Szczecinie przed tamtejszym oddziałem Agencji Nieruchomości Rolnych przeciwko nieprawidłowościom w obrocie ziemią rolniczą.

18 stycznia prezes ANR zmienił przepisy dotyczące obrotu ziemią z zasobów Agencji, realizując ustalenia przyjęte między ministrem rolnictwa Stanisławem Kalembą, kierownictwem ANR a protestującymi.

Zmiany mają na celu uspołecznienie trybu rozdysponowania gruntów rolnych na przetargach ograniczonych oraz uszczelnienie systemu sprzedaży ziemi. Skorzystać mają na nich rolnicy indywidualni, którzy chcą powiększyć gospodarstwa rodzinne.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl