W Szczecinie rozpoczyna się VIII Jarmark Jakubowy

Przeszło 300 wystawców z Polski i zagranicy będzie prezentować rękodzieło m.in. malarstwo ludowe i rzeźby drewniane podczas ósmej edycji Jarmarku Jakubowego w Szczecinie. Wydarzenie rozpocznie się w dzisiaj i będzie trwało do niedzieli.

„Jarmark odbywa się corocznie podczas odpustu w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem św. Jakuba. Patron katedry, opiekun pielgrzymów i zakonów rycerskich wspominany jest w Kościele katolickim 25 lipca” – powiedział dziennikarzom w środę kanclerz Kurii Metropolitarnej w Szczecinie ks. Sławomir Zyga.

Punktem centralnym będą Msze św. odpustowe sprawowane przez ks. abp. Andrzeja Dzięgę w najbliższą niedzielę oraz poniedziałek. Uroczystości poprzedzą rekolekcje, Nieszpory Jakubowe oraz Kapituła Katedralna.

W sobotę na placu przed szczecińską katedrą zaprezentuje się blisko 100 polskich i zagranicznych grup pielgrzymich, które biorą udział w Światowych Dniach Młodzieży. Stąd młodzi ludzie wyruszą w Marszu Narodów na Jasne Błonia, gdzie będą się modlić przy pomniku św. Jana Pawła II.

Podczas jarmarku na uliczkach okalających Bazylikę Archikatedralną oraz pobliski Pl. Orła Białego swoje produkty i rękodzieło będzie prezentować ponad 300 wystawców z Polski, Bułgarii, Gruzji, Ukrainy, Litwy i Węgier. Na straganach będzie można znaleźć m.in. malarstwo ludowe, rzeźby drewniane, kosze z wikliny i haft tradycyjny.

Jarmark Jakubowy to szansa poznanie zachodniopomorskich przepisów kulinarnych podczas wojewódzkiego finału konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

„Na stołach zagości ponad 90 produktów: miody, ryby, napoje, wyroby mięsne i cukiernicze. Szeroka ofertę potraw przygotowały koła gospodyń wiejskich, lokalnych grup rybackich, producentów tradycyjnej żywności” – wymienił podczas konferencji prasowej wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.

Jarmark to również koncerty. Na scenie zaprezentują się zespoły folklorystyczne z Pomorza Zachodniego: „Jarzębina”, „Drawianki”, „Suchanianki” oraz „Lipka”.  W piątek wystąpi Alicja Majewska z Włodzimierzem Korczem, a w sobotę zespół Sharena wykonujący tradycyjne melodie bałkańskie.

W ostatnich latach jarmark odwiedzało kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

***

Historia szczecińskiej katedry sięga 1187 r. Wtedy powstał w jej miejscu drewniany kościół. Mury dzisiejszej katedry wzniesiono w XV wieku. Świątynia była trzecią w mieście – po kościele świętych Piotra i Pawła i kościele św. Wojciecha, po którym nie zachował się żaden ślad – i od samego początku patronował jej św. Jakub. W czasie II wojny światowej została zniszczona. W latach 70. ubiegłego wieku odbudowano ją. Do dziś trwają prace nad przywróceniem katedrze dawnej świetności. Budowla odzyskała m.in. iglicę, zamontowano w niej nowe organy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl