By © Mateusz War. / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3993800

Rekordowy wynik przeładunków w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Porty Szczecin-Świnoujście zanotowały rekordowy wynik w przeładunku towarów w ubiegłym roku. Wyniósł on ponad 25 mln ton. W kolejnych latach ma być jeszcze lepiej – zapowiada zarząd portów.   

W 2017 roku w zespole portów Szczecin Świnoujście przeładowano aż 25,5 mln ton towarów.

– Jest to bardzo dobry wynik. To wynik historyczny – podkreśla Dariusz Słaboszewski, prezes zarządu morskich portów Szczecin i Świnoujście.

Port jest zauważany na arenie międzynarodowej. Jest liderem połączeń promowych na południowym Bałtyku. Jest również jednym z najistotniejszych podmiotów gospodarczych w Polsce – podkreśla wiceprezes portów Kazimierz Drzazga.

– Jesteśmy pewnym elementem dużego organizmu gospodarczego w naszym kraju – mówi wiceprezes Drzazga.

Na współpracy z zespołem portów zyskują setki małych i średnich firm w regionie, dając tym samym nowe miejsca pracy. Dlatego tak ważny jest rozwój portów.

– Nie możemy stać w miejscu – zaznacza Kazimierz Drzazga.

Planowane są ogromne inwestycje, które opiewają na kwotę prawie 1,5 mld złotych.

– Dbamy o poprawę infrastruktury portowej, żeby zwiększać te ładunki, ale takie inwestycje, takie zamierzenia, jak port kontenerowy czy odrzańska droga wodna – to ma na celu uniwersalizację naszego portu – mówi odpowiedzialny za rozwój portów Szczecin i Świnoujście ich wiceprezes dr inż. Jacek Cichocki.

Użeglownienie odrzańskiej drogi wodnej i pogłębienie toru wodnego do 12,5 m da ogromne możliwości rozwojowe.

– Nasze porty, nasze przeładunki mogą przekroczyć 40 mln ton – jest to sprawa zupełnie realna – przekonuje wiceprezes Kazimierz Drzazga.

Ponadto w gazoporcie ma powstać nowe stanowisko do redystrybucji LNG, a świnoujski port ma zyskać nabrzeża głębokowodne. Rozbudowana zostanie także trasa S3 i poprawiona infrastruktura kolejowa.

– Nasze położenie geograficzne nas predestynuje i stwarza nam takie warunki, które musimy wzorzystość, bo nie wykorzystując ich naprawdę narazimy się na duże straty – tłumaczy prezes Dariusz Słaboszewski.

A wykorzystanie tej szansy wpłynie także na rozwój gospodarczy całego kraju.

TV Trwam News/RIRM

RIRM

 

drukuj