Od soboty obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego

Uroczystość nadania przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczeń, „Marsz Mokotowa”, oddanie powstańcom hołdu w godzinę „W” pod pomnikiem Gloria Victis na wojskowych Powązkach – złożą się m.in. na obchody 74. rocznica Powstania Warszawskiego, które rozpoczną się w sobotę i potrwają do 2 października.

Obchody rocznicowe rozpoczną się uroczystościami przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” w Parku im. Żołnierzy „Żywiciela” przy ul. Popiełuszki. Dzień później, w niedzielę, prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz spotkają się z powstańcami w parku wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odbędzie się uroczystości nadania odznaczeń państwowych. Wcześniej prezydent złoży wiązankę przed tablicą na dziedzińcu głównym placówki, upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był inicjatorem powstania Muzeum Powstania Warszawskiego.

We wtorek Rada Miasta Stołecznego Warszawy uczci rocznicę uroczystą sesją na Zamku Królewskim. Tego samego dnia odprawiona zostanie polowa Msza św. i odbędzie się apel poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich.

W środę, w rocznicę wybuchu zrywu z 1 sierpnia 1944 r., złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem dowódcy AK gen. Stefana Roweckiego „Grota”, na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej oraz pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez niego rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Wiązanki zostaną złożone również pod pomnikiem „Polegli-Niepokonani”.

Po uroczystościach przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944” w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera odbędzie się „Marsz Mokotowa”. Uczestnicy przejdą ul. Puławską do ul. Dworkowej. Tego dnia o godzinie „W” zgromadzeni pod Pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oddadzą hołd powstańcom. Ostatnim wydarzeniem 1 sierpnia będzie rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego.

W czwartek, 2 sierpnia, w siedzibie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych uczczone zostanie zdobycie przez powstańców Reduty PWPW. Wydarzenie będzie poświęcone Helenie i Czesławowi Lechom, pracownikom PWPW, którzy w czasie okupacji niemieckiej ukrywali w swoim mieszkaniu Chanę Bulwę, kilkunastoletnią Żydówkę z Zawichostu. Małżonkowie zostali wyróżnieni tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

W wydarzeniu uczestniczyć będą powstańcy oraz przedstawiciele związków kombatanckich. Przemawiać będzie jeden z ostatnich powstańców grupy PWB/17/S (Podziemna Wytwórnia Banknotów) Juliusz Kulesza. Zaproszono również córkę Chany Bulwy Shifrę Shor.

5 sierpnia odbędą się m.in. uroczystości upamiętniające zdobycia przez batalion „Zośka” obozu „Gęsiówka” i uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli, przy pomniku Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944.

Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego zakończą się 2 października zgaszeniem ognia palącego się na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Postanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym zorganizowanym przez państwo podziemne na terenie okupowanej przez Niemców Europy w czasie II wojny światowej. Trwało 63 dni – od 1 sierpnia do 2 października 1944 r. Jego militarnego celu, czyli wyzwolenia stolicy spod okupacji niemieckiej, nie udało się osiągnąć. W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl