fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Z walk Powstania Warszawskiego wyrosła współczesna Polska

Z tych walk wyrosła współczesna Polska. Mamy też szerszy kontekst. Nie tylko polsko-niemiecki, bo powstańcy nie walczyli tylko o wolność Polski i miasta, byli też obrońcami cywilizacji chrześcijańskiej – powiedział w czwartkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego skłania do refleksji nad postawą tych, którzy walczyli nie tylko o wolność miasta, ale także o coś więcej – wolność kraju i narodu.

– Nasuwają mi się na myśl dwa słowa: ofiara i heroizm. To była heroiczna ofiara dziesiątek tysięcy Polaków, którzy sięgnęli za broń, nie tylko przeciwko komuś, ale przede wszystkim w walce o wolność – podkreślił historyk.

– Z tych walk wyrosła współczesna Polska. Mamy też szerszy kontekst. Nie tylko polsko-niemiecki, bo powstańcy nie walczyli tylko o wolność Polski i miasta, byli też obrońcami cywilizacji chrześcijańskiej. Pamiętamy te dramatyczne sceny, w których linia frontu przebiegła przez archikatedrę św. Janów w Warszawie – wskazał prof. Grzegorz Kucharczyk.

– Kolej rzeczy jest taka, że powstańcy już wymierają. Ważne jest natomiast zachować o tym pamięć. Często mówi się o tym, że jest to ostatni romantyczny zryw w naszych dziejach – dodał.

Cała rozmowa z dr. Grzegorzem Kucharczykiem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

drukuj