fot. PAP/Tomasz Gzell

Rolnicy zostaną włączeni do grupy uprawionych do składania oświadczeń dot. odbierania energii elektrycznej po zamrożonej cenie

Około 70 proc. uprawnionych złożyło oświadczenia uprawniające do skorzystania z mechanizmu chroniącego przed wzrostem cen prądu. Do grupy uprawnionych zostaną włączeni także niektórzy rolnicy.

Ustawa o cenach prądu przewiduje, że uprawnieni w II półroczu bieżącego roku do odbioru energii po zamrożonej cenie mieli złożyć do swojego sprzedawcy specjalne oświadczenie potwierdzające ich status. Chodzi tu między innymi o mikro i małe przedsiębiorstwa, szpitale, a także jednostki sektora finansów publicznych, do których zaliczają się chociażby organy władzy publicznej i jednostki samorządu terytorialnego.  Czas  składania wniosków minął 29 lipca o północy. Dla wielu podmiotów ten termin okazał się jednak za krótki. Dlatego też Sejm znowelizował ustawę o cenach prądu. Zgodnie z nią jeszcze do 13 sierpnia można składać oświadczenia.

– Jeśli ktoś złożył oświadczenia już po terminie, po poniedziałku, to te oświadczenia będą ważne, i te następne też – zapewnił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

To dobra wiadomość również dla rolników, którzy prowadzą większe gospodarstwa. Oni także potrzebują dużych ilości energii, dlatego nie może być  w tej kwestii dyskryminacji – podkreśla minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

– Niezależnie od typu działalności gospodarczej, również tym gospodarstwom przysługuje skorzystanie z mechanizmu osłonowego, zabezpieczającego przed podwyżką cen energii elektrycznej – zaznaczył minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Bo – jak zgodnie podkreślali szefowie resortów rolnictwa i energii – trzeba traktować przedsiębiorców rolnych dokładnie tak samo, jak tych, którzy działają w innych obszarach gospodarki.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj