fot. polskieradio.pl

[TYLKO U NAS] Prof. J. Odziemkowski: Sowieci chcieli wejść do Warszawy z przekazem, że oto sami Polacy chcą komunizmu

Oni wręcz namawiali do walki zbrojnej. Wezwanie Polaków do sięgnięcia za broń miało obnażyć to, że AK nie istnieje, Polacy kolaborują z Niemcami, a jedyną siłą zdolną do dźwignięcia Polski są komuniści polscy. Stalin przekonywał Zachód, że nie ma państwa podziemnego, a Polacy kolaborują z Hitlerem – powiedział o postawie Sowietów wobec Powstania Warszawskiego w czwartkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja historyk, wykładowca UKSW w Warszawie prof. Janusz Odziemkowski.

Od wielu lat przy okazji Powstania Warszawskiego historycy i publicyści spierają się o to, czy powstańcy na pewno powinni i musieli walczyć.

– W naszym miejscu, w jakim znajdujemy się w Europie – miejscu, w którym przynajmniej od 200 lat stykają się interesy wielkich mocarstw – naród, który nie podjąłby walki, skazany byłby na unicestwienie. Byliśmy rusyfikowani, germanizowani i austriaczeni w XIX wieku i wtedy powstał etos walki za Polskę. Wyrastaliśmy na tym etosie. Nie mogliśmy nie walczyć, bo tak nas uformowała nasza historia. Zrozumiałe było, że jeśli nie będziemy walczyć, nie odzyskamy niepodległości – wskazał prof. Janusz Odziemkowski.

– Co dotyczy Warszawy, to to, że była to pamięć czterech lat straszliwej, okrutnej okupacji. Nie jesteśmy w stanie sobie tego nawet wyobrazić – dodał historyk.

– Nawet, gdyby nie zapadła decyzja o powstaniu, to ono i tak by wybuchło. Napięcie było już ogromne, a pragnienie wolności przemożne – powiedział.

Swoje na Powstaniu Warszawskim chcieli ugrać także Sowieci.

– Oni wręcz namawiali do walki zbrojnej. Wezwanie Polaków do sięgnięcia za broń miało obnażyć to, że AK nie istnieje, Polacy kolaborują z Niemcami, a jedyną siłą zdolną do dźwignięcia Polski są komuniści polscy. Stalin przekonywał Zachód, że nie ma państwa podziemnego, a Polacy kolaborują z Hitlerem – wyjaśnił historyk.

– To była propaganda i przygotowanie gruntu politycznego. Chcieli wejść do Warszawy z przekazem, że Polacy sami wręcz o to proszą i chcą komunizmu – dodał.

Całą rozmowę z prof. Januszem Odziemkowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj