fot. YouTube

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była dowodem na to, że można skruszyć żelazną kurtynę

Wrażenie pobytu Ojca Świętego w Polsce było olbrzymie nie tylko w kraju, ale też na całym świecie. Ronald Reagan, widząc te tłumy, miał łzy w oczach. To było dla niego namacalnym dowodem, że skruszenie tej kurtyny było możliwe – powiedział w sobotnich „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja prof. Grzegorz Kucharczyk. Odniósł się w ten sposób do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

2 czerwca 1979 roku papież Jan Paweł II wygłosił pamiętną homilię podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski.

– Ta pierwsza pielgrzymka była wydarzeniem epokowym. Pierwszy raz w dziejach następca św. Piotra udał się do naszego kraju. Wtedy, w 1979 roku, to było wielkie wydarzenie. To była pierwsza pielgrzymka Papieża za żelazną kurtynę – podkreślił prof. Grzegorz Kucharczyk.

– Już podczas swojej Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat powiedział te pamiętne słowa: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” – dodał.

Komuniści za wszelką cenę chcieli uniknąć wizyty Papieża. Kiedy okazało się to niemożliwe, próbowali zniechęcić ludzi do tego, by przyszli uczestniczyć w spotkaniu.

– Szeroko zakrojono działania operacyjne, uruchomiono agenturę, rozpowszechniano szeptaną propagandę, żeby nie przychodzić, ponieważ będzie upał i będzie problem dla starszych i dzieci. Kiedy już przyszło kilka milionów ludzi, to w telewizji pojawiły się tylko wąskie kadry – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Jednak to wszystko na nic, bo na spotkaniu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II pojawiły się miliony ludzi, a przekaz medialny rozszedł się na cały świat.

– To wszystko spełzło na niczym, bo wrażenie samego pobytu Ojca Świętego w Polsce było olbrzymie nie tylko w kraju, ale też na całym świecie. Ronald Reagan, widząc te tłumy, miał łzy w oczach. To było dla niego namacalnym dowodem, że skruszenie tej kurtyny było możliwe – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk.

Całą rozmowę z prof. Grzegorzem Kucharczykiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj