fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sąd zgodził się na areszt wobec czterech zatrzymanych przez CBA wyłudzających VAT

Sąd zgodził się na areszt wobec czterech zatrzymanych w piątek przez Centralne Biuro Antykorupcyjne osób, w tym trzech na gorącym uczynku, zajmujących się wyłudzaniem podatku VAT za pomocą fikcyjnych faktur – dowiedziała się PAP.

Poznański sąd na wniosek prokuratorów z nadzorującego śledztwo poznańskiej delegatury CBA wielkopolskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej wobec całej czwórki zastosował trzymiesięczny areszt – wynika z informacji PAP ze źródeł bliskich śledztwa.

Zatrzymani przez CBA chcieli – za faktury na kwotę 10 mln 435 tys. zł – dostać ponad 1 mln 406 tys. zł. Agenci CBA udaremnili też wprowadzenie do obiegu fikcyjnej umowy pożyczki na 12 mln zł, za którą zatrzymani chcieli uzyskać podobną kwotę – 1 mln 440 tys. zł. Według śledczych umowa miała umożliwić wypranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa, głównie z wyłudzeń podatku VAT.

W piątek naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski powiedział PAP, że akcję specjalną zatrzymania czterech przedsiębiorców pochodzących z terenu woj. wielkopolskiego przygotowali i przeprowadzili agenci z poznańskiej delegatury Biura.

„Agenci CBA przeszukali mieszkania i firmy zatrzymanych oraz biura rachunkowe, gdzie zabezpieczyli dokumentację, nośniki danych i dane elektroniczne związane z domniemaną przestępczą działalnością zatrzymanych osób” – powiedział wówczas PAP Temistokles Brodowski.

PAP/RIRM

drukuj