CBOS: 45 proc. badanych pozytywnie o pracy CBA; 12 proc. – negatywnie

45 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego, negatywnie – 12 proc. – wynika z marcowego sondażu CBOS.

CBA pozytywnie ocenia niemal połowa respondentów – 45 proc. (wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem z wrześniem 2017 r.), a negatywnie – co ósmy badany – 12 proc. (spadek o 3 pkt proc.)

Relatywnie dużo zadowolonych z pracy CBA jest wśród najmłodszych badanych (59 proc.), osób najbardziej zaangażowanych w praktyki religijne (55 proc.) oraz deklarujących prawicowe poglądy polityczne (61 proc.), a także wśród zamierzających głosować na PiS (66 proc.) lub Kukiz’15 (63 proc.).

Z kolei niezadowoleni to przede wszystkim wyborcy PO (37 proc. wobec 22 proc. zadowolonych), respondenci identyfikujący się z lewicą (23 proc. wobec 39 proc.) oraz mieszkańcy największych miast (25 proc. wobec 38 proc.).

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP, że z sondażu CBOS wynika, iż oceny Biura poprawiają się systematycznie od czasu, gdy Biurem kieruje Ernest Bejda.

„Cieszy fakt, iż Polacy doceniają ciężką pracę funkcjonariuszy CBA, a w ocenie nadzorującego prace Biura ministra Mariusza Kamińskiego jest ona służbą profesjonalną, działającą efektywnie i mającą duże sukcesy na koncie” – powiedział PAP Żaryn.

W jego ocenie, na takie wysokie pozytywne notowania społeczne Biura wpływa fakt, że Polacy widzą, iż walka z korupcją i nadużyciami „jest realna oraz prowadzona bez względu na powiązania, czy stanowiska osób zaangażowanych w przestępcze procedery”.

„Obecne dobre wyniki Biura, to również zobowiązanie, aby funkcjonariuszom nie zabrakło determinacji do dalszych działań” – mówił Żaryn.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 1-8 marca 2018 na liczącej 1092 reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl